2009. NOVEMBER

Boldog XXIII. János pápa
(1881 –1963)

Angelo Giuseppe Roncalli 1881. november 25-én Bergamo közelében született egy tízgyermekes parasztcsalád harmadik gyermekeként. Papi tanulmányait Bergamóban kezdte, majd Rómában folytatta, ahol teológiai doktorátust is szerzett. Még a pappá szentelése előtt mondta: „Vérmérsékletemnél fogva hajlamos vagyok a mások iránti jóindulatra. Általában mind az emberekben, mind a dolgokban először a jót fedezem fel. A bírálat és mások elítélése idegen tőlem.” 1904. augusztus 19-én szentelték pappá. Tehetségére felfigyelt a bergamói püspök, aki magántitkárává nevezte ki, valamint lelkipásztori feladatot is bízott rá, a fiatalokkal való foglalkozást. Közben professzorként egyháztörténelmet, hitvédelmet és ókeresztény irodalomtörténetet tanított az egyházmegyei szemináriumban, valamint a környék vallási életének múltját kutatta. Társadalmi kérdésekkel, a világiak apostolkodásával is foglalkozni kezdett. Az első világháborúban eleinte a betegápolás területén tevékenykedett, majd Bergamo katonai kórházainak lelkészévé nevezték ki. 1918-ban a frontról hazatért kispapok lelki vezetője lett, ill. szintén a háború után az egyetemek lelkipásztorainak irányítója.
1921-ben XV. Benedek pápa Rómába rendelte a Hitterjesztési Kongregációhoz, ahol fő feladata a missziók anyagi támogatásának szervezése volt. Az 1924/25-ös tanévben a pápai Lateráni Egyetemen patrológiát (ókeresztény irodalomtörténetet) tanított.
XI. Pius pápa 1925-ben Bulgária apostoli vizitátorává nevezte ki, és püspöki méltóságra emelte címzetes érseki ranggal. Roncalli ekkor választotta ki püspöki jelmondatát: Obedientia et pax (engedelmesség és béke). 1934-ben Görögország és Törökország pápai legátusa lett. E helyeken számos ortodox főpappal alakított ki jó kapcsolatot. Vatikánban többször bírálták Roncallit, állítólagos naivitása miatt, de azt mindenki elismerte: kiváló diplomata, kezelni tudja a legkiélezettebb helyzeteket is, erre pedig különösen nagy szükség volt az olyan államokban, ahol a katolikusok kisebbségben éltek, vagy éppen visszaszorulóban voltak. Vatikáni diplomataként Roncalli minden tőle tehetőt megtett, hogy segítsen az arra rászorulóknak.