friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

2009. NOVEMBER

XX. század pápái

A XX. századot tekinthetjük az egészségügyi, szociális, tudományos és technikai fejlődés valamint a nemzetközi egységesülés korszakának, ugyanakkor megjelölhetjük a példátlan méretű háborúk, népirtások, diktatúrák születésének és bukásának koraként is. Ebben az évszázadban tulajdonképpen megváltozott az élet minden területe, és az egész emberi társadalom alapvetően átalakult. A változás a katolikus egyházat sem kerülte el. Sorozatunkban a XX. század pápáinak életével és munkásságával szeretnénk bemutatni az egyházban végbemenő átalakulást, melynek hatására a század végére Vatikán régen látott fényében és szellemiségében tündököl.

Boldog XXIII. János pápa

(1881 –1963)

XII. Piusz súlyos betegség és hosszan tartó szenvedés után, 1958. október 9-én meghalt. A temetése után azonnal megkezdődött a konklávé, mert Vatikán a feszült nemzetközi helyzetben gyorsan szerette volna beiktatni az új pápát. A döntés azonban nehezebben született meg, mint ahogy azt a Szentszék gondolta. Csak a nyolcadik szavazás után 1958. október 28-án szálhatott fel a fehér füst, és jelenthették be, hogy Szent Péter 261. utóda  Angelo Giuseppe Roncalli lett.  A konklávé döntése a közvéleménynél, a hívőknél és a pápát választó bíbornokoknál is, csak Roncallit lepte meg a legjobban. Legendás humora azonban most sem hagyta el, s miután a választás eredményét elfogadta, azonnal megjegyezte, „Pápa bárkiből lehet, amint azt az én esetem is bizonyítja”, majd a XXIII. János nevet vette fel, hogy elhalványítsa a késő középkor hasonló nevű ellenpápájának emlékét.