2009. NOVEMBER

Hitélet és irodalom
Szavak

Ebben a nagyon érdekes korszakban a tanár úr a fogékony diákokkal való rengeteg – olykor éjszakába nyúló – beszélgetés mellett rendszeresen publikált. Írásai a Vigilia, az Új Ember és a Jelenkor hasábjain jelentek meg. A verseit Tótfalusy István írói álnéven jegyezte. Én annak idején ezeket nem olvastam. A fent említett gyűjteményből ismertem meg őket. Nagy élvezettel ízlelgettem – nyilván mai tudásomnak köszönhetően – a míves verssorokat, lüktető hexametereket, finom költői képeket. Mégis a Szavak című vershez érve határoztam el, hogy rövid hallgatás után megszakítva irodalomtörténeti tematikus barangolásunkat ideidézem a szerzőt és a művet. Egyiket azért, mert ünnepelni való, hogy 77 évesen köztünk él és tanít; a másikat azért, mert soha nem volt ennyire aktuális, mint manapság, a szavak devalválódásának idején. Valamint így őszidőben, halottak napja környékén.

Tótfalusy István: Szavak

Vannak szavak –
már szinte élők, mint a falevél.
Lélegzenek, suhognak, izzanak,
s mikor kisüt a nap,
egy pillanatra megpihen a fény
rajtuk. Szemhúnyva várják. Fényt a fény,
életet élet, szót a szó…

Aztán fordul a szél,
   Suhint az ősz, vetkőzik a karó,
És megsárgul a lomb is: vége már.
   Riadva száll
   akár
vak tó fölött csapongó vak madár.