2009. NOVEMBER

Hitélet és irodalom
Szavak

Majd másfél évtizede lapunk induló számának vezércikkében egy Sütő András-i idézettel az írástudók felelősségére hívtam föl a figyelmet. Vajon emlékszik-e még valaki? Van-e a hívek között valaki, aki elrakosgatta a ma már kötetet kitevő példányokat. Jó lenne legalább egy szerző- és címjegyzéket olvasni, hisz a korabeli papírra vetett kéziratok nagyrészt a szemétkosárban végezték.
Ez jutott eszembe a minap, amikor vérvételre várva a rendelőben Jelenits István „Ha valaki beszél…” (Szent István Társulat 2007) című interjúgyűjteményét olvasgattam. Mert hányszor megtörténik, hogy a nem kielégítő egészségi állapot nyomasztó terhe mellett még a hivatásbeli megoldhatatlannak tűnő nehézségek okozta elbizonytalanodás lelkiállapotába is kerülhetünk. Ilyenkor én az igazlelkű, igaz-sorsú, igazlátó (próbálom az elcsépelt hiteles szót körülírni) emberek gondolatainak segítségével igyekszem a hitemet visszanyerni. Ilyenek a világ- és nemzeti irodalmunk nagy írói, költői. És hála Istennek, élnek köztünk hús-vér emberek, akik példájukkal, hitükkel, töretlen hivatástudatukkal, tudásukkal fáklyaként mutatják személyre szólón is az utat. Példaként említhetem plébános atyánkat, akinek hihetetlen karizmatikus ereje talán ma még bennünk nem is tudatosuló hatalmas ajándéka közösségünknek. És ilyen ajándék számomra Lajos atya piarista rendtársa, a teológus, nyelvész, irodalomtudós Jelenits István.
A tanár úr nem is tudja, hogy örök mentorom. Életem legfogékonyabb korszakában a Piarista Gimnáziumban négy évig tanított. Régimódi drótkeretes pápaszemét olykor levette, megdörzsölte a szemüveg által megpirosodott orrnyergét, és értelemtől fénylő gombszemeit ránk emelve olyan dolgokat, összefüggéseket mondott utánozhatatlan mosolyával, melyek a felszínes, lázadó kamasz minden álönbizalmát leszerelve késztettek az elmélyült gondolkodásra. Azóta sem kaptam olyan értékes dicséretet, mint tőle. Egy hittan dolgozatot osztott ki, és az enyémet így értékelte: „F. barátunk ismét bebizonyította, hogy nem készült fel rendesen, de amit írt, azon két hete gondolkodom. Jeles.”