2009. NOVEMBER

Fatimai élménybeszámoló

A másik kapcsolódási pont Kondor Lajos SVD atya személye, aki külföldre került hazánk fiaként évtizedeket töltött tevékenyen Fatimában. Lajos atyát kétszer is meglátogattuk, és súlyos betegsége ellenére nagy szeretettel fogadott és áldott meg bennünket ágyából. Neki köszönhető többek közt a magyar keresztút gondolata, mely külföldi magyarok adományából épült fel Aljustrelben, Lúcia, Ferenc és Jácinta szülőházainak közelében, olajfák és paratölgyek között haladva. Az 1964-ben átadott keresztutat járva különféle csoportokkal találkoztunk, és lehettünk büszkék a stációk tetején található kettőskeresztre és a kálvária kápolnában ábrázolt magyar szentekre. A kommunista rendszer bukása után, 1992-ben egészült ki a keresztút a 15. stációval.
Két napon tettünk autós kirándulást a távolabbi környék nevezetességeihez. Az első ilyen alkalommal nyugatnak vettük az irányt. Batalha lenyűgöző gótikus temploma és Alcobaça történelmi emlékei után az Atlanti óceán partján fekvő Nazaré városában nyílt lehetőség a szárított hal kipróbálására. Második ilyen utunk délre, a főváros felé vezetett. Lisszabonból már kaptunk némi ízelítőt péntek esti érkezésünkkor a repülőgépről, a repülőtér ugyanis a város belsejében található. Ezt az ismerkedést mélyítettük el azon a délutánon, amikor felkerestük a (helyenként több km széles) Tejo folyó partján azt a városrészt, ahonnan a nagy felfedezők egykor elindultak. Itt különlegesen elkápráztatott bennünket a hajón érkező kincsekből a XVI. században felépített Szent Jeromos monostor és templom valamint a hasonló stílusban épült Torre de Belém.
Nem volt célom az, hogy erről az útról kimerítő teljességgel írjak, csupán néhány olyan élményt és érdekességet villantottam fel, amely megragadja az először Fatimába érkezőket. Indulásom előtt sokan kérték, hogy imádkozzam értük. Ezt a kérést kiterjesztve templomunk minden hívére és különösen a betegekre örömmel teljesítettem, és teszem majd a jövőben is a kölcsönösség reményében. Rózsafüzér Királynője, könyörögj érettünk!
                                                                                            Béla atya