2009. NOVEMBER

Fatimai élménybeszámoló

Varjú Imre atya, a Budavári Nagyboldogasszony templom plébánosa meghívására és jóvoltából juthattam el egykori plébánosom és egy család társaságában most először Fatimába, ahol 92 évvel ezelőtt három pásztorgyermeknek megjelent a Boldogságos Szűz, és ahol október 13-án táncolt a Nap az égen. Ez a Szentszék által is hitelesített kegyhely nagy tömegeket vonz (évente mintegy 4 millió ember keresi fel), és mindannyiunkat emlékeztet Isten tapintható jelenlétére a mai szekularizált világban is.
Zarándoklatunk október 9-től 14-ig tartott, s e néhány nap alatt igen sok élménnyel gazdagodtunk. A hagyományos értelemben nem is tekinthetjük zarándoklatnak, hiszen utazásunk, szállásunk és ellátásunk minden kényelmet biztosított. Repülővel érkeztünk Portugália fővárosába, ahonnan bérelt autóval indultunk a kb. 120 km-re fekvő Fatimába. Itt az Isteni Ige Misszionáriusai egykori szemináriumában szálltunk meg, és kaptunk teljes ellátást. Az épület kb. 20 perces sétára volt a bazilikától, így gyalog is könnyen eljuthattunk a közös rózsafüzérek és szentmisék helyszínére. A különféle nyelveken elmondott rózsafüzérek és gyertyás körmenetek minden este fél tízkor kezdődtek, és a körmenetről sohasem hiányozhatott a jól ismert fatimai himnusz: „A 13 de Maio / Na Cova da Iria / Apareceu brilhando / A Virgem Maria / Avé, Avé, Avé Maria / Avé, Avé, Avé Maria”. Csodálatos látványt nyújtott a százezres tömeg, amikor a refrénre egyszerre emelik fel gyertyáikat. Ennél talán csak az volt meghatóbb, amikor a portugál és a nagy világnyelvek után magyarul is előimádkozhattunk 5-5 Üdvözlégyet Imre atyával egy-egy este.
Fatimának a viszonylag nagy távolság ellenére több magyar vonatkozása is van. Ennek legfőbb oka az a felajánlás, melyet első szent királyunk 1038-ban a világtörténelemben először tett Máriának. A fatimai bazilika nemcsak a három látnok sírját rejti, hanem szent István királyunk nagyméretű szobrát is a bal oldalbejárat felett.