2009. MÁRCIUS

XX. század pápái: XV. Benedek pápa (1914-1922)

1887-ben Rampolla bíboros államtitkár lett, della Chiesa is XIII. Leó pápa bizalmasává emelkedett. 1903-ban X. Piusz pápa került trónra, ezt követően Rampolla és emberei háttérbe szorultak. X. Piusz pápa azonban ismerve della Chiesa felkészültségét és addigi munkáját, és uralkodása elején, semmi módon sem nélkülözhette az államtitkári teendőkben annyira jártas főpapot, ezért 1907-ben bolognai érsekké és bíborossá nevezte ki.  X. Piusz pápa 1914. augusztus 20-án bekövetkezett halála után a konklávén két csoportosulás alakult ki: a Piusz- és a Rampolla-csoport. A tizedik szavazásnál, 1914. szeptember 3-án Giacomo della  Chiesa bolognai érseket választották pápává. Egy régebbi bolognai érsek (XIV. Benedek, 1740-1758) iránti tiszteletből a XV. Benedek nevet vette fel. Koronázása a háborús idő miatt minden ünnepélyességet nélkülöző módon a Sixtus-kápolnában történt. Szúrós tekintetű, zárkózott személyiség, megjelenése fejedelmi volt. Alacsony termetű, gyenge fizikumú, kissé púpos ember volt, emiatt "piccoletto" volt a kúriában a beceneve. Egyéni alkata, diplomáciai iskolázottsága és kiváló tehetsége alkalmassá tett arra, hogy az egyensúly keresését, a békét szolgálja. Legfőbb feladatának tekintette, hogy segítse a világháború befejezését és ezen belül is azt, hogy Itália kimaradjon a világháborúból. Páratlan emlékezőtehetség jellemezte. Előre elkészített beszédeit egyszer átolvasta, majd fejből mondta el, úgy, hogy betűről betűre megegyeztek a leírtakkal.
Programadó enciklikája, az Ad beatissimi apostolorum principis (1914) egyik része a világi társadalomnak, másik része az Egyháznak szólt. A világi társadalomnak a pápa békefelhívást intézett. Az Egyházról szóló részben rögzítette pápasága célkitűzéseit. Megerősítette a modernizmus minden megjelenési formájának elítélését. Másik célkitűzése a papság képzése volt.
Legnagyobb érdeme az volt, hogy az Egyházat a világháború ideje alatt is kormányozni tudta és a Szentszék semlegességét sikerült megőriznie, de semmit nem tudott azért tenni, hogy feltartóztassa a háborút. Minden békefelhívása elfogadatlan maradt a háborúban részt vevő nagyhatalmak között. Mind az antant, mind a központi hatalmak a pápa tekintélyét a maguk politikai és hatalmi nézeteik elősegítésére akarták kihasználni. XV. Benedek ezért egyszer "germanofil", máskor "a francia pápa" nevet kapta. Ő azonban végig a szigorú semlegesség talaján maradt.