2009. MÁRCIUS

XX. század pápái

A XX. századot tekinthetjük az egészségügyi, szociális, tudományos és technikai fejlődés, valamint a nemzetközi egységesülés korszakának, ugyanakkor megjelölhetjük a példátlan méretű háborúk, népirtások, diktatúrák születésének és bukásának koraként is. Ebben az évszázadban tulajdonképpen megváltozott az élet minden területe és az egész emberi társadalom alapvetően átalakult. A változás a katolikus egyházat sem kerülte el. Sorozatunkkal, a XX. század pápáinak éltével és munkásságával, szeretnénk bemutatni az egyházban végbemenő átalakulást, melynek hatására a század végére, Vatikán régen látott fényében és szellemiségében tündököl.

XV. Benedek pápa (1914-1922)

Mielőtt della Chiesa bíboros érsek X. Pius temetésére és az új pápa megválasztására indult, testvérének azt írta: ,,Minden konklávé rejtély''. Hogy ô kerülhessen ki győztesen az urnából, azt még álmodni sem merte. Ha volt valami kívánsága, csak az lehetett, bár államtitkár lehetne, és visszatérhetne abba a működési körbe, hol évek hosszú során át dolgozott. Legszívesebben mégis Bolognában maradt volna, amint azt a fent említett kanonoknak be is vallotta: ,,Mikor idejöttem, a püspöki munkakör újság volt reám nézve. Most, hétévi működésem után őszintén bevallom: legforróbb vágyam, hogy visszatérhessek és folytathassam tevékenységemet, amelyet kénytelen voltam megszakítani''.
Giacomo della Chiesa egy ötgyermekes nemesi család gyermekeként 1854. november 21-én született Genovában. Már 12 éves korában a papi hivatást választotta, jóllehet apja inkább jogi pályára szánta gyakran betegeskedő, szellemileg igen tehetséges fiát. Végül mégis beleegyezett, hogy a Pápai Gergely Egyetemen folytassa tanulmányait, abban a reményben, hogy a Vatikán kötelékében sikeres diplomata válik belőle. A tehetséges fiatalember az egyházi diplomata főiskolán felkeltette Mariano Rampolla del Tindaro figyelmét.