2009. MÁJUS

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
Lelki élmény a Tábor-hegyen és a Gulágon

Második szabály: Az apró örömöket észre kell venni! Örülni kell neki, mert ez tart életben! A táborban a foglyok versenyeztek, ki tud több apró örömről este a káposztaleves és a zabkása elfogyasztása után beszámolni. Aki többet tudott felsorolni, az lett a győztes. Egyszer, az egyik győztes, aki 17 apró örömet sorolt fel, mondta többieknek. „Gyerekek! Ma én nem értem rá keseregni, mert örökké lesni kellet az örömöket, és folyvást mondogatni kellett magamban, hogy este be tudjak számolni róla nektek.” Óriási jelentősége van annak, hogy igenis örülhetünk! Mint katolikus pap is mondhatom – mi, az Evangélium gyermekei, az örömhír gyermekei vagyunk – , hogy ne felejtsünk el örülni.
A harmadik szabály kimondottan a politikai foglyoké volt, akiknek az a szakmai ártalmuk, hogy mindig ártatlannak képzelik magukat. De azzal semmit nem lehetett kezdeni, hogy mindig azt mondogatták: „Ezek a gazemberek akarnak engem tönkre tenni, az ártatlant.” Ezt ott semmire nem lehetett használni. Nekik ott a táborban azt kellett mondaniuk, hogy „nem vagyunk különbek, mint ők, de most ebben a helyzetben, ebben a nehézségben, ebben a megpróbáltatásban kell különbnek, nemesebbnek, értékesebbnek lenni, mint ők!” Nagyon fontos ez, és nagyon érvényes a mostani életünkre is.
Negyedik szabály: Akinek van hova kapaszkodnia, annak könnyebb a szenvedés! Mi, hívő emberek a Mindenható Istenbe kapaszkodunk, és mi észrevesszük, hogy Ő is akarja a túlélésünket. És ez rengeteget jelentett ott kint nekünk. Azt mondhatnám, hogy ez is érvényes a mostani éltünkre.
Aranynál, drágagyöngyöknél, értékesebb lélektani összefüggéseket hallhattunk, tanulhattunk, melyeket XX. század legmélyebb poklait megjáró lélekben megtörhetetlen Placid atya, illetve az Isten kegyelme hitelesít. Ha szívünkbe tudjuk ezeket zárni, akkor nemcsak súlyos élethelyzeteket könnyít, vagy old meg, de felsegítenek azokra a magaslatokra, arra a hegyre, ahova Jézus hív téged, engem és mindegyikünket.

Zoltán atya