2009. MÁJUS

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
Lelki élmény a Tábor-hegyen és a Gulágon

Fenn a Tábor-hegyen Péter nem is tudta, hogy mit mond, annyira meg voltak ijedve. De a lényeg feltört belőle, megfogalmazódott, hogy „Mester, oly jó nekünk itt lennünk! Készítsünk három sátrat, Neked egyet, Mózesnek egyet, Illésnek egyet! Maradjunk, oly jó itt lennünk!" Talán el tudjuk képzelni, hogy Péter és a többi apostol lent a hegy alatt mit éltek át a tanító Jézussal a folyton özönlő tömegben. Látni, átélni a tömeg minden nyomorát, a megrendítő betegek siránkozását, vergődését, jajgatását. Elviselni a leprásan fullasztó légkört. S most itt a hegytetőn milyen fantasztikus élmény az isteni ragyogásba, Jézus, Mózes, Illés földöntúli aurájába bekerülni, s érezni a minden porcikájukat átjáró égi erőt. „Maradjunk, oly jó itt lennünk!”
Hallván ezt a tábor-hegyi csodát – nekünk, akik zömmel a fővárosi tömeg légkörében élünk – nem törhet-e fel bennünk a vágy valami olyan lelki élmény után, amit megtapasztalunk, s elmondhatnánk Péterrel együtt: „maradjunk, oly jó itt nekünk!”?     De igen!
Ha nem is a tábor-hegyi jelenet, mert az egyszeri és megismételhetetlen volt – de valami olyan magas lelki élmény, amely a jézusi ígéretekben szerepel – amely jelen életünknek is konkrét lehetősége. Hála Istennek, élnek ezek a lehetőségek. Csak különféle okok miatt (homályos látás, lelki vakság) nem ismerjük fel megtalálásuk, megvalósításuk módját.
Ebben a megtalálásban ad rendkívüli segítséget a már általam is többször emlegetett ferences Placid atya, aki 2003-ban a Terror Háza előtti megemlékezésen elmondta a 10 évi haláltáborban, a Gulágon eltöltött időnek a négy túlélési szabályát. Azokat az alapszabályokat, amelyek a mai nehéz válságos életünkre is érvényesek. Amik nemcsak a poklok-poklában a túlélés feltételei, hanem annak az előbb emlegetett, óhajtott lelki élménynek, állapotnak is a megalapozói.
Első szabály: A szenvedést nem szabad dramatizálni! Mert akkor gyengébbek leszünk. Már pedig a túléléshez erősnek kell lennünk. Gyakorlatilag ez azt jelentette, hogy a táborban nem engedték meg senkinek, hogy panaszkodjon. Nem volt szabad panaszkodni, elégedetlenkedni, zúgolódni. Ez rengeteget jelentett. De ez az első szabály ma is érvényes! Nagyon szeretünk panaszkodni.