2009. FEBRUÁR

XX. század pápái: X. Szent Piusz pápa (1903-1914)

Ezzel a visszavonulási gesztussal lehetővé tette, hogy a szavazatok átcsoportosuljanak arra a bíborosra, akiről még XIII. Leó mondta tréfásan: "Sarto é il candidato della serenissima". Vagyis : Giuseppe Sarto, velencei pátriárka a fenséges, tudniillik a Velencei Köztársaság jelölte. Amikor az 5. szavazás után augusztus 4-én egyértelművé vált megválasztása, a szentéletű főpap tiltakozott és csakis társai kérésére fogadta el az új feladatot, mint élete legnehezebb keresztjét. Sarto a X. Piusz nevet választotta magának. ,"bízván abban, hogy mindazok a szent pápák imádkoznak értem, akik a Pius nevet erényes életükkel megbecsülték, és határozott szelídséggel kormányozták és védelmezték az Egyházat".
Giuseppe Sarto egy Treviso melletti kis faluban, Riesében született 1835. június 2-án. Apja szegény parasztember volt, aki mellesleg a falu levélhordói tisztét is betöltötte. Szülei szegénységük ellenére, nagy szeretettel és örömmel nevelték a kis Beppót. A plébános is nagyon kedvelte, mert szívesen és gyakran ministrált neki. Tanulmányait a hét kilométerre lévő Castelfrancóban kezdte el. Később a páduai szemináriumban helyet, hogy befejezhesse gimnáziumot. Ugyanitt hallgatta a teológiát és 1858-ban szentelték pappá Castelfrancóban. Káplánként Tombolóban kezdte el papi pályáját, majd az igencsak szegény Salzano városában lett plébános.
A nép plébánosa volt, a kicsinyeké és a szegényeké, azoké, akik közül ő maga is származott, s akiket minden erejével támogatott. A fiatalokat, ha kellett, írni, olvasni tanította, a szegényeket és betegeket szorgalmasan látogatta. Adakozása nem ismert határt. Ha kellett mindenét odaadta a rászorulóknak, csak hogy segíteni tudjon rajtuk. "Ne nyugtalankodjatok miattam, mondta az érte aggódó híveinek, a Gondviselés engem még soha nem hagyott cserben".  Nem volt sem tudós, sem politikus, hanem szívének minden dobbanásával igazi lelkipásztor volt. Ahol csak tehette, kereste a nép közelségét. Nagyon értett hozzá, hogyan kell az egyszerű emberek nyelvén szólnia. Ha prédikált vagy más alkalmakkor szólt az emberekhez, szava egyszerű volt és világos, s mivel a szívéből fakadt a szó, könnyen megtalálta az utat a hallgatók szívéhez. Szentbeszédeinek a szomszédos falvakban is híre járt, az emberek nem sajnálták a több órás gyalogutat sem, csakhogy hallhassák.