2009. FEBRUÁR

XX. század pápái

A XX. századot tekinthetjük az egészségügyi, szociális, tudományos és technikai fejlődés, valamint a nemzetközi egységesülés korszakának, ugyanakkor megjelölhetjük a példátlan méretű háborúk, népirtások, diktatúrák születésének és bukásának koraként is. Ebben az évszázadban tulajdonképpen megváltozott az élet minden területe és az egész emberi társadalom alapvetően átalakult. A változás a katolikus egyházat sem kerülte el. Sorozatunkkal, a XX. század pápáinak éltével és munkásságával, szeretnénk bemutatni az egyházban végbemenő átalakulást, melynek hatására a század végére, Vatikán régen látott fényében és szellemiségében tündököl.

X. Szent Piusz pápa (1903-1914)

A velenceiek valamit megérezhettek, amikor 1903. július végén a konklávéra induló püspöküket, Giuseppe Sartot, sírva búcsúztatták. A XIII: Leó pápa halálának híre nem érte váratlanul a szentszéket, de mindenki gyors és nyugodt pápaválasztásra gondolt. A legesélyesebb utód – XIII. Leó államtitkára – a kiváló tehetséggel rendelkező Mariano Rampolla del Tindaro bíboros volt. "Élve vagy halva, de visszajövök” ígérte híveinek Sartó indulása előtt, majd retúrjegyet váltva utazott Rómába, hiszen nincs más dolga, minthogy Rampollára szavazzon társaival együtt, majd visszatérés Velencébe a hívei közé, hogy folytathassa a munkáját. 1903. július 31-én, mikor Chigi herceg a konklávé bíborosaira kívülről rázárta az ajtókat, mindenki biztosra vette a legesélyesebb gyors megválasztását. Augusztus 2-án azonban váratlan és példátlan esemény történt. I. Ferenc József osztrák császár és magyar király nevében a krakkói érsek, Puzyna bíboros vétót jelentett be Rampolla ellen. Az államtitkár először tiltakozott a Szentszékre és az Egyházra gyakorolt politikai nyomás miatt, majd gyöngének nyilvánította magát a pápai tisztség esetleges viselő terhéhez és lemondott jelöltségéről.