2009. DECEMBER

Aranymise

…. Minden reggel úgy indultam munkába, hogy misét mutattam be: 20 éven keresztül a Bakáts téri templomban mondtam mindennap a szentmisét. Mindig így indultam el, mert éreztem, hogy Isten kegyelmére szükségem van, hogy azt a feladatot el tudjam végezni, amit el kellett végeznem, akár a Testnevelési Főiskolán, akár az orvosi rendelőben, akár a rendben, akár a családban, akár a betegek gyógyításában.
…Szeretem hirdetni az Isten igéjét. Lelkigyakorlatokat tartottam, főleg nagyböjtben, és a lelkigyakorlatokon azt emeltem ki, milyen fontos az embernek a Jóistenhez fűződő viszonya. Lelkileg mindig úgy kell tennünk a dolgainkat, hogy az valóban céltudatos legyen, valóban jó legyen, és másoknak is a hasznára tudjunk lenni. Thomas Merton gondolata: „Másokért élünk!” Nemcsak önmagunkért, hanem másokért is élünk, és így tudunk másokat is segíteni abban, hogy rátaláljanak az igazság ösvényére. Így közelebb visszük őket az Istenhez, és mi magunk is közelebb kerülünk örök célunkhoz, az emberek pedig, megváltozhatnak belsőleg. Hiszen ha elgondolják az életük igazi értelmét és célját, akkor mindig másképpen azonosulnak a dolgokkal, és így másképpen akarják megvalósítani saját életüket is.
  Benne éltem és élek folyamatosan a világban. Másképpen képzeltem az életemet akkor, amikor kezdetben a kolostorba mentem. A kolostorban sajnos csak két évet élhettem, mert 1950-ben feloszlatták a szerzetesrendeket. Utána kikerültem a világba: ott igen sokrétű elfoglaltságaim voltak, ott kellett megélnem a papi és a szerzetesi életemet. Így hát elég gyakran találkoztam az emberi gyarlóságokkal is, amelyeket igyekeztem kijavítani, azért is vállaltam a lelkigyakorlatokat, hogy ezzel is valamennyivel jobbá tegyem ezt a világot.
Hálát adok az Istennek, hogy mindazt, amit megéltem, valóban úgy tudtam megélni, hogy a hivatásomnak tudtam közben élni. Az embert az teszi boldoggá, ha van hivatása, és azt be tudja teljesíteni. Nekem ez lett a hivatásom. Természetesen kezdetben nem ezt vállaltam, de ez lett a hivatásom, hogy nekem nem szerzetesközösségben, hanem a társadalomban kellett kifejtenem a tevékenységemet, hogy az emberekért tudjak élni, másoknak az életét tudjam gazdagabbá, szebbé tenni. Meg kellett tanulnom másokért élni, mások számára közvetíteni Isten igazságait. Ez egy élethivatás. Ennek az élethivatásnak élek most is, és ahol tudok, segítek, más plébániákon is megfordulok. Aki hozzám fordul, és kérdez az Úrról, azt még most is tanítom, és boldog vagyok, mikor valakiben úgy érzem, hogy megtalálta az Igazságot és az Igazság követésére szánta el magát.