2009. DECEMBER

Aranymise

Bede István Kálmán atya, a Szent Domonkos-rend magyar férfiágának egyik legidősebb tagja, az idén ünnepelte papságának 50. évfordulóját. Az aranymiséjét templomunkban tartotta 2009. november 22-én. A jeles ünnep alkalmából készített vele interjút életútjáról Takács Edit Dominika, a Tanítvány című újság munkatársa.
Bede István 1931. április 27-én született Budapesten, ahol az iskolai tanulmányait is elvégezte. 1947-ben felvételt nyert a Domonkos-rendbe, és megkezdte novicius éveit. 1950 októberében a rendet feloszlatták, és a szerzeteseknek a civil életben kellett érvényesülniük. Bede atya kezdetben a Kőbányai Gyógyszergyárban, majd a sorkatonai szolgálat után a Hadkiegészítő Parancsnokságon polgári alkalmazottként dolgozott, ezzel párhuzamosan az Orvosi Egyetemen különböző szakokon asszisztensként látott el feladatokat. 1959. június 10-én titokban Zsámbékon pappá szentelték, és ettől fogva élete minden percét szerzetesként élte, úgy, hogy a polgári életben több munkakört is betöltött. A fent említett hosszú interjúból néhány szemelvényt közlünk, mely legjobban jellemzi Kálmán atya életét.
… „Úgy tudtam papként dolgozni, hogy mindig ez volt a hivatásom, hogy az Istent szolgáljam embertársaimban, ezért lettem pap meg szerzetes is. Nemcsak pap vagyok, hanem szerzetes is. Ez még egy plusz, és a nehézségeket, mindazt, amit vállaltam a papságomért, azt valóban azért vállaltam, mert ezt a hivatást adta nekem az Isten. A nevem után az OP azt jelenti Ordo Praedicatorum (prédikátorok), hitszónokok rendje. Mert a rendem, a hitszónok rend, Szent Domonkos rendjéhez tartozom, dominikánus vagyok, és a rend első feladata a Veritasnak, az Igazságnak a megélése és a továbbadása. Rendünk feladata a kezdetekben és most is a tanítás, mégpedig a teológiai tanítás kiadványokon, könyveken és a prédikációkon keresztül. A rend, bárhol működik, mindig a teológiával foglalkozva próbálja, szeretné –  főleg a filozófiával foglalkozva – a híveket megerősíteni hitükben, vallásos meggyőződésükben és hitüknek a gyakorlásában is.