2009. DECEMBER

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
ADVENT 2009

Ez a kettős várakozás mindig is meghatározza az Úr Országának megvalósulását és keresztény életünket. A Krisztusra való várakozás adventi jellegzetessége az éjszakai ima: „Virrasszatok és imádkozzatok!” (Mt 26,41). Az éjszaka már magában hordozza a nappalt. Akkor tudok várakozni, ha már valamit megízleltem belőle, de az még nincs itt a maga teljességében. Hitünknek ez a feszültsége táplálja várakozásunkat. A „már” és a „még nem” dinamizmusa. Krisztus már eljött, de még várakozunk üdvösségünk teljes kibontakozására. Ezért joggal mondjuk minden Eucharisztiában: „Halálodat hirdetjük, Urunk, és hittel valljuk feltámadásodat, amíg el nem jössz.”
A zsidók húsvét éjszaka nyitott ajtóval ünnepelnek, és egy helyet üresen hagynak az eljövendő Messiásnak. Valóban várják a Szabadítót, aki évről évre átvonul és cselekszik. Vajon van-e még értelme a várakozásnak a mai világban? Egy olyan korban, ahol egyre több dolog azonnal megszerezhető. Ahol az információk rendkívül gyorsan óriási távolságokat tesznek meg. A mai gyerekek talán már nem is tudják az egykori izgalommal várni a Megváltó születését. Úgy tűnik, a sok szemfényvesztés között egyre nehezebb meglepetést szerezni. Jézus ma is, nekünk is mondja: „Nézd, az ajtóban állok és kopogok.” (Jel 3,20)
Béla atya