2009. DECEMBER

LELKIPÁSZTORI ÜZENETEK
ADVENT 2009

Nem véletlen, hogy az egyházi év az Adventtal kezdődik. Ez a várakozási időszak kifejezi azt a kapcsolatot, mely az emberiséget Istennel összeköti. Az ember tevékenyen várja Isten ígéretének beteljesülését. „Az üdvösség történetét gyakran úgy mutatja be a Biblia, mint azoknak a "látogatásoknak" sorozatát, amelyek során Jahve meglátogatta népét vagy néhány kiváltságos személyt. Isten, aki a szövetséget kezdeményezte, és aki titokzatosan mindig jelen marad szándékainak megvalósulásában, gyakran különleges módon is közbelép népe életében, hogy azt megáldja vagy büntesse, de mindig azzal a céllal, hogy megmentse; a gazdának ez a tekintete, személyes és látható közbelépései megannyi jele jelenlétének, tevékenységének, üdvözítő szándéka folytonosságának, valamint övéi hűsége vagy hűtlensége által kiváltott követelményeinek. Ezek a látogatások adják hírül az Úr igazi napját, magának Istennek eljövetelét Jézusban, dicsőséges visszatérését az utolsó ítéletre és a végleges üdvösségre.” (Biblikus Teológiai Szótár 843-844)
Ebből is nyilvánvaló, hogy az Advent olyan várakozást jelent, amelyen belül két szakaszt különböztetünk meg. A december 17-től 24-ig tartó napok az Úr születésének ünnepére irányítják figyelmünket, a korábbiak viszont inkább az Úr végső eljövetelét állítják a középpontba. Az első szakasz szentírási olvasmányaiban a vezető szerepet Izaiás próféta és Keresztelő János alakja foglalja el, a karácsonyt közvetlenül megelőző hét pedig a Krisztus születését megelőző eseményeket gondolja át. Az első időszakot jellemezhetik az ún. roráte-misék, melyek eredetileg a Szűzanya tiszteletére mondott votiv-misék. A latin „rorate” kifejezés, az introitus kezdő szavából, egyébként Izaiás 45,8-ra utal. (vö. Lelkipásztori Liturgikus Lexikon 5, 417)