2009. KARÁCSONY

Hunyadi Sándor: Karácsonyéjjel

Régebbi gyártású kortársaim még emlékezni fognak ezekre az automatákra. Két fillért kellett beléjük dobni. Ha ez megtörtént, savanyú bonbont vagy valamilyen csokoládét köptek ki érte.
Most be kell vallanom, hogy nem voltam egészen szegény. Volt két fillérem, helyesebben egy krajcárom, amely összeget semmire nem tudtam elkölteni a néma karácsonyéjszakában.
Odaléptem az automatához, megnéztem a kis zománctálcákat a nyílások körül. „Üdítő bonbon” – ez egy pillanatig csábított. Aztán mégis a „tejcsokoládé”-t választottam. Azt képzeltem talán, hogy jól lehet lakni belőle.
Bedobtam a krajcárt. Meghúztam a fogantyút. Az automata megreccsent, megrázkódott, és mintha megbolondult volna, összes nyílásain önteni kezdte magából azt, ami összegyűlt benne.
Ömlött belőle a cukor és a pénz. Száz meg száz krajcár, egész rézzuhatag. Koppantak a krajcárok, a földre hulltak, körülgurultak. Lehajoltam, és a markommal söpörtem össze a kincset, ahogy a pusztában vándorló nép a mannát. Nem volt ott senki, nem látta senki, hogy tömöm teli duzzadásig zsebeimet a kősziklából fakadt vagyonnal.
A cukrot nem számoltam meg. De azt soha nem fogom elfelejteni, hogy hat korona negyvenkét fillér volt az automatában. Éppen elég hozzá, hogy megváltson az éjszaka további szenvedéseitől.
Úgy is lehet mondani, hogy a véletlen egy elromlott automatához segített. Talán ez az igazság. De hátha nem? Annyi apró, művészi jel mond ellene. Az a reflexszerű kör, amelyben az automatát megláttam. Nem is láttam meg, szinte elém állt, rám kiáltott. És az az ezüst és kék sugárzás, amely fellobbant előttem. Lehet, mert a csokoládék ezüstpapírba voltak csomagolva, rájuk ragasztva kék színű kicsi képek. És a bibliai hang, a csorgó réz pengése! Rajongó örömem növelte volna meg a krajcárok zenéjét?! – Nem tudom! Csak azt tudom, hogy a csodát nem érdemeltem meg. Hitetlen, gyűlölködő, kis pogány voltam. De hát ez nem számít. A csodák nem választanak ki báránykákat, nem csinálnak vérképvizsgálatot, sem világnézeti stichpróbát, mielőtt megtörténnek.