2009. KARÁCSONY

Hunyadi Sándor: Karácsonyéjjel

Körülbelül tizenhat éves lehettem, ami gyönyörű kor, viszont akkor kellemetlen, ha az embernek nincs lakása, és éhes. Nekem pedig nem volt lakásom, és eléggé éhes voltam, mialatt tavaszi felöltőbe és sárga félcipőbe öltözve az Erzsébet körúton sétáltam, a New York kávéház előtt. Holott tél volt, december, karácsony híres éjszakája.
Rám ebből a karácsonyéjszakából semmi haszon nem származott. Sőt még kietlenebbé tette a dolgot, hogy az utcák kongóan üresek voltak. Olyan volt Budapest, mint valami színpadi díszlet egy bűnügyi drámában.
A nyájas olvasó elhiheti, hogy nagyon rossz kedvem volt. Ha véletlenül van nálam egy dinamitpatron, talán el is helyezem valamelyik szép, nagy ház kapulépcsője alá. Pedig talán nem csak a külvilág hibája okozta, hanem a magam hibái is, hogy ilyen szabálytalan helyzetbe jutottam. Többek között gőgös voltam. Azt hiszem, dühből szöktem meg hazulról és dacból nem panaszoltam el senkinek, hogy nincs hová lehajtani a fejemet.
De ez nem fontos ma már. Nem is emlékszem tisztán a körülményekre. Csak az az érzés él még bennem, amikor szabad akaratomat gyakorolva, átmentem a Körút egyik oldaláról a másikra, dideregve a havas esőben és fölnézve a házakra, amelyeknek sok ablaka még fényes volt, az arany négyszögekben kivilágított karácsonyfák, csillagokkal, ezüst hajjal és gyertyákkal.
A kóbor farkas érzése lehet ilyen, amikor a tél és az éhség beveri a falu alá, és a kerítések mellett sompolyogva megszimatolja a bőség szagát.
Egy órás kirakatában megnéztem: negyed egy volt. A legkényelmetlenebb idő. Még előttem állt az egész éjszaka. Kiöntöttem kalapom karimájából a vizet, kiköhögtem egy kisebb operaáriát, átkozódtam egyet a Gargantuából, majd elsóhajtottam magam gyötrelmesen és őszintén: „Úristen! Hatalmas Isten! Jóságos Isten!”
Ezek után körülnéztem. És annak a háznak a falán, amelyben a régi Meteor kávéház volt, egy Stollverk-automatát pillantottam meg.