friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

2008. NOVEMBER

Hitélet és irodalom

Lapunk 1995 áprilisában induló számának vezércikke óta jó néhány – elsősorban irodalmi témájú – gondolatfoszlánnyal terheltem a nyájas olvasót majd tíz éven át. Elfoglaltságom, egészségi állapotom, lustaságom valamint egy-két ember szerintem politikai indíttatású ellenérzése megtörte bennem a „fényt próbálok vinni az ablaktalan házba” lelkesedését. Négy év hallgatás után most a lapot megújító ifjú barátaim harci riadót trombitáltak fülembe: szükség van még némi szellemi masírozásra. Az öreg huszármén ezt hallván föltápászkodik, megrázza busa fejét, s – ha kocogósan is – (egy kis ismeretterjesztő) sorakozóra indul.

„János volt a nevem – Janus lettem”

Félezer mandulafa elültetésével ünnepeltük idén, a reneszánsz évében október 21-én Pécsett Janus Pannonius újratemetését. A több mint ötszáz éve porladó csontokat 1991-ben találták meg, de csak 17 évnyi kutatás után jelenthették ki biztosan, hogy az első név szerint is számon tartott jelentős magyar költő feküdt a feltárt sírban. A Pécsi Egyházmegye a volt pécsi püspököt a székesegyház altemplomában helyezte végső nyughelyére, nyilatkozatban hangsúlyozva, hogy megbocsáthatóak ifjúkori eltévelyedései. (Melyikünké nem?)