friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

BARANGOLÓ KLUB KÉPEK

2010. MÁRCIUS

Keresztút a Kiscelli Kálváriánál

Az első barangolós utunkon Makkosmáriáról - Budakeszi felé haladva, a település határában, az erdős hegyoldalban felfedeztünk fel egy mesébe illő kálváriát, a hozzátartozó terméskőből épített kápolnával. Az egész jelenség elbűvölt bennünket, csodálatunkban és meghatottságunkban csak annyit tudtunk mondani: „ide még egyszer vissza kell jönnünk”.
Így született meg, hogy a virágvasárnap előtti fájdalmas pénteken elindultunk László atya vezetésével Budakeszire és ott kihelyezett keresztutat tartottunk. (Lásd: A  Budakeszi  Kálvária  keresztútján, 2009. március) Idén még a nagyböjt kezdete előtt megállapodtunk, hogy hagyományőrző keresztutat tartunk az elődeink által felállított kálváriák valamelyikénél. Hála Istennek, található még több helyen - falvak és búcsújáró helyek közelében - 100-200 éves kálvária, sőt a közelmúltban a lakosság igényelte és felújította ezeket a kegyhelyeket. Tudomásomra jutott, a Kiscelli Kálvária kápolna (III. kerület, Doberdó út), melyet egy téli napon elmentem megnézni. Nem bántam meg! Szépen sütött a nap, a friss hó ropogott a lábam alatt, a Mátyás-hegyi levegő, és nem utolsósorban a kálvária, a 14 állomás, a Golgota és a Szent Vér Kápolna új élményt és ismeretet adott. Új utak, új kegyhely - döntöttünk március 27-én: a Kiscelli Kálváriához és kápolnához „zarándokolunk”. Béla atyát is meghívtuk, hittan óra miatt nem tudott velünk tartani. Az Ő segítségével vettem fel a kapcsolatot az Óbuda Hegyvidék Szentháromság Plébániával, lehetőséget kérni a kápolna megtekintésére. Örömmel mondhatom, kérésünk teljesült. Az interneten megtaláltam a kápolna történetét:
„Kiscellben 1724-ben kegykápolna épült (már lebontották), majd jó harminc év elteltével mellette emeltette özv. Zichy Péterné grófnő a trinitárius templomot a kolostorral. Az együtteshez vezető úton az 1770-80-as évek óta Fájdalmas Krisztus szobor állt. A Fájdalmas Krisztus szobor helyén épült a Szent Vér Kápolna és a trinitárius templomig vezető Kálvária. A kálvária stációi a trinitárius kolostor alatt indulnak és a kápolnánál érnek véget. A kápolna 1812-14 között épült fel. A kápolnát az Óbudai Önkormányzat újította fel a 2006. évben.”