BARANGOLÓ KLUB
                            2009. SZEPTEMBERI PROGRAMOK

A Tisza és Szeged

Majd a Szegedi Nemzeti Színház eklektikus-neobarokk épületét láttuk. Közben megérkeztünk az 1900-1903 között épült új zsinagógához. Tervezője Baumhorn Lipót  bpesti építész. Hazánk második legnagyobb, Európa egyik legszebb zsinagógája. Az új zsinagóga szerkezeti jellegzetességei Lőw Lipót fia, dr Lőw Immánuel főrabbi nevéhez fűződnek. Neves botanikusként tanácsai segítették az építészt az oltárfal bibliai motívumainak, a falak ornamenseinek és az ablakok díszítésének a kiválasztásában. Valamennyi színes üvegablak Roth Miksa alkotása. Nem zavaró a stíluskeveredés, egységet teremt az elefántcsont fehér-kék-arany színharmónia. Legszebb a világot szimbolizáló kupolabelső, felemeli a lelket a transzcendes világba..
A Dóm tér Szeged leghíresebb tere. A Fogadalmi templom előtti árkádsorral körbe vett tér kiváló akusztikája révén a Szegedi Szabadtéri Játékok színhelye lett. Az első előadásra - a Magyar Passió c.művel – 1931. június 13-án került sor. A tervezői és kivitelezői: Klebelsberg Kunó kultuszminiszter, Gottfelder Gyula csanádi püspök és Rerrich Béla műépítész. Nyugati oldala a kollégium, a Hittudományi Főiskola, délnyugati sarka a püspöki palota, déli és keleti oldalán egyetemi tantermek és kutatóintézetek foglalnak helyet. Az árkádok alatti Nemzeti Emlékcsarnok szobrai és domborművei a magyar történelem és irodalom, művészet és tudomány kiváló alakjait ábrázolja.
   A Dömötör torony Szeged büszkesége, legrégibb emléke. (A XI.sz.-ban Szent Demeter templom falába volt építve.) Ma keresztelő kápolna. A toronyba vágott új ajtó felső íves részébe Szeged legrégibb szobrát a  „kőbárányt” illesztették. A kápolna belsejét  Aba Novák Vilmos festményei díszítik. 1932-ben a páduai egyházművészeti kiállításon aranyéremmel díjazták.
A Fogadalmi templomot az 1913-ban lebontott Szent Demeter templom helyére tervezték. 1913-1930 között épült neoromán stílusban Schulek Frigyes és Foerk Ernő tervei alapján.