BARANGOLÓ KLUB
                            2009. SZEPTEMBERI PROGRAMOK

A Tisza és Szeged

Szeptember 2-án Szegedre utaztunk. A Dél-alföldi régió központjában elsőként a szívet, lelket gyönyörködtető érzéseket az ízlésesen felújított vasútállomás épülete nyújtott. Szeged terek és szobrok városa. A Széchenyi térnél kezdtük sétánkat. Parkosított négyszög alakú tér. Mai formája az 1879-s nagy árvíz után alakult ki. Kedvelt sétahely, ünnepségek, fesztiválok színhelye. Középületei: a neobarokk városháza, egyik oldalán a Bérpalota áll, ebben 1883-ban Ferenc József osztrák császár, és magyar király szállt meg, amikor az árvíz után újjáépült város megtekintésére idelátogatott. A palotából a velencei híd mintájára épült  "Sóhajok hídja” vezet a városházába. A városháza másik oldalán a négyszintes klasszicista Zsótér-ház áll. Zsótér János a palota névadója Szeged akkori legnagyobb hajótulajdonos, gabonakereskedője volt Mikszáth Kálmán a ház első emeletéről látta az árvízkatasztrófát, és tudósította elsőként. Szeged köztéri szobrai a tájat, a benne élő embert a mindennapi élet küzdelmeiben tárják elénk. A  városháza előtti parkrész medencéit díszítik Pásztor János alkotása: „ az áldást hozó Tisza” és „ a romboló Tisza”. A Tiszaszabályzó mérnök Vásárhelyi Pál szobra Pásztor János és Mátrai Lajos közös műve. A Vásárhelyi főalakja mellett a parasztasszony gyermekével, a talicska, a kubikus, az evező, a kötél, az ásó a földművesnépet és az árvíz védelmét szimbolizálják. Gróf Tisza Lajos szobra a nagy árvíz utáni újjáépítés királyi biztosa, Fadrusz János és Rollinger Gál Rezső alkotása. Melocco Miklós 2000-ben hozta létre gróf Klebelsberg Kúnó kultuszminisztert ábrázoló modern szobrát. Egyetlen fej van egy dér oszlopon. A megmaradt nemzet kulturális felemelkedéséért cselekedett példamutatóan sokat.
   A Roosevelt térnél a neoklasszicista stílusú Móra Ferenc Múzeumot csodálhatjuk meg. Írók, újságírók, régészek vezették a XX.sz. elején: Tömörkény István, Móra Ferenc. 1970-től Trogmayer Ottó régész, egyetemi oktató közel három évtizedig igazgatta a múzeumot. Ekkor fejlődött fel az ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark.