friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

Mátyás király és Vízkereszt ünnepe

Mikor már a vége felé járt a vízkereszti örömünnep, Mátyás odafordult a hűséges krónikáshoz.
- Hát neked, kedves Galeottóm, ugyan hogy nem jutott eszedbe, hogy magad is előhozzad a mesterséged szerszámait, hogy azok révén ajándék üsse a te markodat is?
  Amire Galeotto azt felelte:
- Jól tudod, felséges király, hogy Galeottónak nincsenek szerszámai. Hacsak avval a hitvány, maszatos lúdtollammal nem állottam volna elő, hogy pironkodjam vele a többi díszes, takaros, derék jelvények közepett!
  Mátyás király pedig szertehordozván tekintetét az udvar népén, emelt hanggal mondotta:
- De csak hozasd le, mutasd meg, jó Galeottóm, azt a te maszatos lúdtolladat, az a lúdtoll írta a könyveidet, amelyek örökké becsületére váltnak a királyi könyvtárnak.
  Le is hozták a Galeotto tintás lúdtollát, azt a tollat Mátyás király vette a kezébe, és:
- Lássátok – így szólott-, ez a gyenge kicsi szerszám kardnál is erősebb kard, bajt vív dicsőségért és életért; ostor is ez a szerszám, serkent s fenyít; tárogató is, mely némán sivalkodik majd számtalan fülekbe; tű is ez a szerszám, embernek és nemzetnek hírét varrogatja; fényessége pedig nem tűnél, de villámnál is nagyobb és messzibbre érő, mert ennek a világánál látja a jelent a jövendőt. És fényes ekevas is ez a könnyű lúdtoll, akit az ujjam közt forgatok, ez szántja az idő földjét, melybe derék magyarok vetik el a nemzet örök életét.
   Evvel Mátyás király odaadta a lúdtollat a krónikásnak, és a legnagyobb ezüsttálat színig öntötte aranytallérral, azt a tálat két inasnak kellett felvinni a Galeotto szobájába, ő maga bizony föl se bírta volna emelni.