Mindent Isten nagyobb dicsőségére! Loyolai Szent Ignác

Ignác korán felismerte, hogy jobban lehet a lelkeken segíteni, ha ezt a szolgálatot többen együtt végzik, de közösség szervezési kísérletei nem jártak eredménnyel. Csak Párizsban sikerült neki közösséget összekovácsolnia. Az első társak: François Xavier, Pierre Favre, Diego Laínez, Simon Rodrigues, Nicolas Bobadilla, Alfonso Salmerón voltak. Ők mind elvégezték Ignácnál a lelkigyakorlatot, és arra a következtetésre jutottak, hogy - amint Laínez megfogalmazta - "teljesen szakítanak a világgal, és a szegénység és a kereszt útjára lépnek". Ideáljuk az apostolok élete volt: szegényen vándorolva hirdetni Jézus Krisztus Evangéliumát.
1534. augusztus 15-én közös fogadalommal pecsételték meg barátságukat. Párizsban, a mártírok kápolnájában teljes szegénységet és szüzességet fogadtak Isten szolgálatára. Elhatározták, hogy segítenek a lelkeknek, és elmennek a Szentföldre; ha azonban egy éven belül nem sikerül oda eljutniuk, vagy ha nem maradhatnak tartósan Palesztinában, akkor Rómában felajánlják szolgálataikat a pápának, "hogy Krisztus a helytartója által mutassa meg nekik szolgálatának útját".
Tanulmányaik befejezése és papszentelésük után Velencében várták a lehetőséget, hogy a Szentföldre induljanak. Ez azonban a kiújuló török háború miatt meghiúsult. Így a párizsi fogadalom második része lépett érvénybe: Rómába mennek és a pápa rendelkezésére állnak, hogy ő küldje őket oda, ahol jelenlétüknek nagyobb szükségét látja.
Rómában azonnal munkához láttak, prédikáltak, gyóntattak, tanítottak, lelkigyakorlatokat adtak, szegényekkel törődtek.Hosszas tanácskozás után elhatározták, hogy közösségüket továbbra is fenntartják, és renddé alakítják át, amelynek "Jézus Társasága" lesz a neve. 1540. szeptember 27-én elkészült a Regimini Militantis Ecclesiae című ünnepélyes dokumentum, amellyel III. Pál pápa jóváhagyta az új alapítást.
Társai egyhangúlag Ignácot választották meg első generálisuknak. Jézus Társasága hamar elterjedt egész Európában; Indiában és Távol-Keleten. Létrejöttek az első jezsuita kollégiumok, és központjaivá váltak az egyházi megújulásnak. Ebben a Római Kollégium (a mai Gergely egyetem) járt elöl, amely a Társaságon belül minden teológiai képzés mintájául szolgált, valamint a Római Német Kollégium, a későbbi és mindmáig működő Collegium Germanicum-Hungaricum. Ignác, bár folytonosan betegeskedett, fáradhatatlan volt. 1556. július 31-én véget ért Ignác földi élete. Ignácot 1622-ben avatták szentté, s ünnepét a következő évben felvették a római naptárba.