Bemutatkozás Ügyintézés Miserend Hirdetések
friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK
KÖZÖSSÉGEK
GONDOLATOK, IMÁK, ELMÉLKEDÉSEK
SZENT KERESZTI ÜZENETEK
 ADOMÁNYOK - ORGONASÍPOK, ADÓ 1%
 URNATEMETŐ
Budapest Külső-Ferencvárosi Szent Kereszt Plébánia
Pesti-Déli Espereskerület
1091 Budapest, Üllői út 145.
Telefon: (06 1) 378-03-56
Fax: (06 1) 378-03-56
E-mail: info@szentkeresztplebania.hu

   SZENT KERESZTI ÜZENETEK

2008. DECEMBER


Emellett még egy másik súlyos probléma is meghúzódott a háttérben, amelyről eleinte a politika sem vett tudomást. A XIX. század második felére az ipari forradalomból eredően a kapitalizmus uralma áthatotta az egész világot, az élet minden területét, és a létminimum alatt élő munkásosztály hatalmas tömegeit termelte ki. A proletariátus súlyos problémáira senki sem adott választ. A gyökereiktől, hagyományaiktól megfosztott emberek ideológiai vákuumát a szocialista és anarchista csoportok tudták betölteni. A nyomorban élő emberek egyre erőteljesebben kezdtek küzdeni a tőkés kizsákmányolók ellen, s marxista tömegpártokba szerveződtek.  Magukévá tették a tudományos szocializmus ideológiai alapjait, és elhatárolódtak mindenféle vallástól. XIII. Leó a kor egyik legfőbb feladatának tekintette, a proletariátus gondjainak enyhítését, és fontosnak tartotta, hogy az egyház választ tudjon adni a munkásoknak, az élét nagy kérdéseire.
Kormányzási programját az 1878. április 21-én kiadott "Inscrutabili Dei consilio" kezdetű enciklikájában fejtette ki Ennek szelleme és mondanivalójának lényege, hogy az egyházat és a kultúrát összhangba kell hozni, a modern világot újból kereszténnyé, a keresztény életet pedig, korszerűvé kell formálni. Tehát az egyháznak ki kell lépnie az elzárkózottságából, és a társadalmi életben tevékenyen részt kell vennie. Az emberek és a kor égető problémáira megoldást kell találnia, hogy így segítse elő, hogy a kultúra valódi alapjainak, az erkölcsnek és az igazságosságnak az érvényesülését. Mindezek érdekében az általa legmegfelelőbbnek tartott eszközöket és módszereket használta pápasága idején. Jellemző rá az ellentétek közötti egyensúlykeresés, a problémák kölcsönös előnyökkel járó, megegyezés útján történő rendezése, a realitásokhoz való alkalmazkodás, az egyház tanításának minden kérdésre vonatkozó kifejtése, és a népek vezetőivel való szoros együttműködés. A változást nem forradalmian akarta létrehozni, hanem a régit meg nem tagadva, fokozatosan vezette be az új gondolatokat.
A rendkívül szorgos pápa volt.  Ő írta a legtöbb, összesen 85 enciklikát a pápák között Enciklikái között a legjelentősebbek, amelyeket a szocializmusról (1878), a szabadkőművességről (1884), az államok keresztényi szervezetéről (1885), a szabadságról (1888) és a házasságról (1890) írt.
Az említett enciklikák csúcspontját, az 1891. május 15-én kiadott Rerum novarum ("Az új dolgok") jelentette, mely a munkások helyzetéről szólt. Ez a pápai megnyilatkozás lett a keresztény szociális tanítás és mozgalom Magna Chartája, és a későbbi, az ilyen tárgyú szentszéki dokumentumok is ehhez a tanulmányhoz nyúltak vissza.
                

 

BEMUTATKOZÁS | ÜGYINTÉZÉS | HITOKTATÁSHIRDETÉSEK
Imádunk téged Krisztus és áldunk téged, mert Szent Kereszted által megváltottad a világot! SZENT KERESZT PLÉBÁNIA