Dr. Szabó Zoltán: Nagyböjt

Ez külön-külön mindegyik akkora, hatalmas területe és témája a lelkiéletnek, hogy minderről most eleve én nem beszélhetek. De hivatkozom arra, hogy a bűnbánatnak, aztán a böjtnek meg az imádságnak hatalmas erejével és rendkívüli fontosságával már évezredekkel korábban - Noétól kezdve sorolhatnám az ószövetségi prófétákat egészen a mai napig - az emberek nagyon tisztában voltak.
Arra gondoltam, hogy lzaiás próféta, aki közel 2700 évvel ezelőtt úgy írta és mondta el azokat a különös, értékes megszívlelendő gondolatokat, minthogyha most hangzanának el. Éppen ezért az ő soraiból szeretnék egy-két mondatot adni, mi is igazában a böjt.
Mintegy az Úr nevében beszélve azt mondja, hogy:
"Tudjátok milyen az a böjt, amelyik az Istennek tetszik?" És elkezdi sorolni, hogy: "Bocsásd szabadon az elnyomottakat, törj össze minden igát, törd meg az éhezőnek a kenyeredet, a hajléktalan szegényt fogadd be a házadba, ha mezítelent látsz, öltöztesd fel, és ne fordulj el az embertársad elől! Akkor majd felragyog a világosságod, mint a hajnal és a rajtad esett seb gyorsan beheged. Előtted halad majd igazságod és az Úr dicsősége lesz a hátvéded. Akkor, ha szólítod, az Úr válaszol, könyörgő szavadra így felel: nézd, itt vagyok! Ha eltávolítod körödből az igát, az ujjal mutogatást, a gonosz beszédeket, ha odaadod az éhezőknek a kenyeredet és jóllakatod az elnyomottat, akkor felragyog a sötétségben világosságod, és homályod déli verőfényre változik!
Maga az Úr vezérel szüntelen és még kietlen helyeken is felüdít. Erővel tölti el a tagjaidat, olyan leszel, mint az öntözött kert és mint a vízforrás, amelynek vize nem apad el soha. Újra felépíted az ősi romokat és helyreállítod a régi nemzedékek épített alapfalakat. A rések betöltőjének neveznek majd, és a romba dőlt házak felépítőjének.”
Annyira súlyos gondolatok hangzottak el ettől a prófétától, hogy külön-külön, minden mondatáról órákig lehetne elmélkedni ahhoz, hogy ennek a csodáját magunkba szívjuk.
Tehát kiderül, hogy az Istennek tetsző böjtölés - ami a legfontosabb lenne - akkora értékeket hoz ki az emberből és olyan csodálatos erőforrásokat biztosít, amit sehol máshol nem tud és nem képes a magszámára megszerezni.
Mindegyikünknek előtte áll most a nagyböjti időszak és végig kapjuk majd azokat az ötleteket, isteni indíttatásokat, megvilágításokat, hogy ezekben a nehéz időkben - amiket élünk - a szívünk meg a lelkünk ne, az hogy ne törjön össze, hanem az az igazi győzelem, amit az Isten elvár tőlünk - és szívünk-lelkünk mélyén mi is mindannyian el szeretnénk érni - az legyen az Istentől kapott legnagyobb nagyböjti ajándékunk. Amen.