Dr. Szabó Zoltán: Nagyböjt

Krisztusban szeretett Testvéreim!

Teológus koromnak egyik dogmatika professzora - nagy tudású pap - azt mondta, hogy ahogy az életnek nemcsak a szépségeit, hanem a sok negatívumát is egybe próbálja az ember látni - betegségeket, bajokat, halált - akkor egyértelműen megállapíthatja, hogy mindenki számára három út áll lehetőségképpen. Az egyik vagy az ütések, a próbák alatt tényleg megőrül valaki; vagy pedig öngyilkos lesz; a harmadik pedig a hitnek az útja.
Hogy ez a bekategorizálás mennyire állja a helyét vagy nem, az most nem kérdés. Mi a hitnek az útját igyekszünk járni. Meggyőződésünk szerint a saját erőfeszítésünk, okosságunk, ügyességünk rendkívüli fontos, de az élet túl kegyetlen és nem kérdezi meg egyikünktől sem, hogy milyen a teher-bíróképességünk. Hozza a megpróbáltatásokat, és hogyha nem lenne hitünk - az isteni Gondviselésbe vetett hitünk - akkor előbb-utóbb biztos, hogy összeroppannánk.
A hit útján való járás, mégse annyira könnyű, mert ott is megvannak a buktatók, a nehézségek, mint az életnek minden, más útján és területén. Viszont különös dolog az, hogy a mai életnek a rendkívüli feszítettsége - ami alól nem tud kibújni a kisdiák, a felnőtt, az öregember, senki - olyan mázsás pöröllyel üti, veri az embereket, hogy ez alá a pöröly alá cserépedényt tenni nem lehet.
Tehát; az embernek magának kellene valahogy úgy meg acélosodni, hogy bírja az ütéseket. Sőt, ne csak hogy bírja, hanem győzni tudjon! Na de, amikor jönnek az élet nagy ütései, akkor már rendszerint késő a felkészülés! Tehát, időben, előre kell az embernek felkészülni ahhoz, hogy lelkierejével állni tudja a megpróbáltatásokat. Ezért olyan rendkívüli, csodálatos időszak a nagyböjti idő, mert lehetőséget igyekszik adni, valami különös isteni kegyelem folytán, mindegyikünknek ehhez az előbb említett megacélosodáshoz, hogy az életnek a küzdelmeit bírjuk! Rajtunk múlik, hogy mennyit tudunk ebben a nagyböjtben profitálni, ami a legfontosabb lenne!
Egyértelműen, mindannyian tudjuk, hogy a nagyböjti időszaknak is, meg annak a bizonyos lélekerősödésnek is három alapvető eszköze, formája van. Az egyik az imádság, a másik a böjt, a harmadik pedig a bűnbánat.