Dr. Szabó Zoltán: A Szent Kereszt Felmagasztalása

A XXI. század útjain végeláthatatlan tömeg, vonul, hordozza szenvedéseink súlyos keresztjét! Mi is a magunkét.
Föltör a kérdés. Ki tud értelmet ad adni a szenvedésnek? Ki képes a kínokat örömmé változtatni? Egyetlen valakiről tud a történelem, aki a szégyen fáját a győzelem fájává tudta változtatni. Mert ez a valaki nemcsak ember, hanem Istenember.
Az Ő kínszenvedése hozta meg mindazt az átváltozást, ami az emberiség, mindnyájunk üdvét jelenti.
Templomunk búcsúján nyitott lélekkel fordulunk az Atya Isten által felmagasztalt Fiú Szent Keresztje felé.
Búcsúnk ünneplésének első mozzanata lehet, hogy ráfeledkezünk templomunk sugárzó keresztjeire.
Első: Jézus kezében ábrázolt Kereszt a templomunk apszisának boltozatán ragyog. A győzelmes Jézus, a győzelem jelével.
Második kereszt az ünnepélyesen kiemelt; ami a Jézus Szíve oltár előtt áll, amelyet elődeink jó 70 évvel ezelőtt hoztak magukkal a szentföldi zarándokútjukról. A fába helyezett kis ereklyetartóban  a felbecsülhetetlen eszmei értékű kis szilánk, amely Jézus keresztfájából származik.
Végig simogathatjuk szemünkkel, szívünkkel a két oldalhajó ólmozott, színes üvegében ábrázolt Jézus kínszenvedésének 14 állomását.
Föltekinthetünk a hatalmas Golgota képre, amely templomunk nagy-nagy őre.
Nem felejtkezhetünk meg a szentély harmadik színes ablakáról sem, amelyen a keresztről levett, édesanyja karjában, ölében fekvő halott Jézust látjuk. /Pieta/.
Ezek a templombelső sugárzó keresztjei. Kívül, pedig a két toronysisakon felkiáltójelként álló, a bejárat fölötti kőbe vésett kereszt látható.
Ezek a keresztek együttes sugárzással adják nemcsak templomunk titulusát és hangulatát, hanem – a lélek erejét –, amit a nyitott lelkek befogadni képesek. Ezt a sugárzást érezzük, amint belépünk a templomba.