A Szent Liga létrehozója: Boldog XI. Ince pápa (1676-1689)

1611. május 16-án született Benedetto Odescalchi néven, Comóban, gazdag kereskedőcsaládban. Eredetileg katonatiszt szeretett volna lenni, majd jogi végzettséget szerzett, ezután döntött a papi hivatás mellett.
1645-ben, harmincnégy esztendősen X. Ince pápa nevezte ki bíborossá. A harmincéves háború alatt Ferrarában volt pápai követ, ahol az emberek "a szegények atyja" néven illették áldásos segítségéért.
1669-ben pápának jelölték, de a francia udvar megakadályozta megválasztását. Így a francia király (XIV. Lajos) ellenállásával dacolva végül - X. Kelemen pápa halála után - 1676. szeptember 21-én pápává választották.
Megválasztása után rendbe rakta a veszteséges, túlköltekező pápai kincstárat, s rendeletben tiltotta meg az egyházi tisztségek rokonok közti felosztását.
Pápasága alatt folyamatos küzdelemben volt XIV.Lajos francia királlyal (Napkirály), aki aktívan kívánt beleszólni az Egyház ügyeibe, s Ince ezt nem engedte. Ugyancsak konfliktus forrás volt a francia király Habsburg ellenessége, illetve a pápa törökellenessége. Ugyanis XIV.Lajos még a törökökkel is egyezkedett, s mindent megtett egy törökellenes koalíció létrehozása ellen.
Ince pápa nem adta fel, végül 1684. januárjában létrehozta a törökellenes Szent Ligát, amelynek köszönhetően visszaverték Bécsnél a törököket, majd ennek segítségével Budát is felszabadították.
Halála után 1714-ben indult meg kanonizálási eljárása, de ez francia nyomásra megakadt. Végül 1956. október 7-én avatták csak boldoggá.