JAN KARAFIÁT: SZENTJÁNOSBOGARAK

Beköszöntött az ősz. A napfény egyre sápadtabb, a hideg egyre csípősebb lett. Szentjánosbogárék el is határozták, hogy az idén többet nem repülnek ki. Csupán Mécsbogár komája ígértette meg Szentjánosbogár urammal, hogy családostul még egyszer ellátogatnak hozzájuk a tél beállta előtt.
Másnap reggeli után el is mentek. Mécsbogárék már alig győzték kivárni a jöttüket. Összeölelkeztek, Jánosbogárka kezet csókolt a keresztszüleinek, aztán a keresztanyja kézen fogta:
- Gyere csak, Jánosbogárka!
- Mit sütött, keresztanyám?
- Túrós meg mákos kalácsot, kisfiam. - És már vitte is be a teli tálat. Mindenki vett belőle egy darabot, aztán csak beszéltek, beszéltek. Jánosbogárka elunta magát:
- Keresztanyám, tartogat számunkra még valami finomat?
- Hát hogyne. Hiszen ebben az évben utoljára vagytok itt. Csak nyáron látjuk egymást újra.
- És mi az?
- Mindjárt meglátod. Gyere, segíts!
Jánosbogárkának nem kellett kétszer mondani. De ezúttal nem az almáriumhoz mentek, hanem az udvarból nyíló kamrába, abban a kamrában pedig egy gyönyörű kékesvörös szőlőszem mosolygott rájuk. Bizonyára egy érett fürtről szakadt le. Jánosbogárka segítségével Mécsbogárka és édesanyja ünnepélyesen bevitték a szobába.
- Ide állítsátok az asztal közepére, az lesz a legjobb - tanácsolta Mécsbogár uram. Addigra már előkészítette a csapot, egy kis kalapáccsal kiütötte a szőlőszem szárát, a helyébe illesztette a csapot, és már meg is töltött egy kis csészét a pezsgő vérvörös szőlőlével.
Elsőként Szentjánosbogárné asszony kortyintott belőle, majd Lámpáska, Mécsbogárné asszony, utána Jánosbogárka édesapja és Mécsbogár uram. Jánosbogárka és Mécsbogárka épphogy csak a nyelvecskéjüket márthatták bele. A bor jó édes volt, mindenki dicsérte, de féltek, hogy a fejükbe száll, ezért Mécsbogárkát édesanyja elszalajtotta a mezőre egy korsó harmatért.