Bemutatkozás Ügyintézés Miserend Hirdetések
FRISS HÍREK, LELKI ÉLET, PROGRAMOK
 KÖZÖSSÉGEK
 GONDOLATOK, IMÁK, ELMÉLKEDÉSEK
 SZENT KERESZTI ÜZENETEK
 ADOMÁNYOK - ADÓ 1%
 URNATEMETŐ
Budapest Külső-Ferencvárosi Szent Kereszt Plébánia
Pesti-Déli Espereskerület
1091 Budapest, Üllői út 145.
Telefon: (06 1) 378-03-56
Fax: (06 1) 378-03-56
E-mail: info@szentkeresztplebania.hu

Henri Boulad SJ: Gondolatok a holnap egyházáról


Vajon milyen lesz a holnap egyháza? Íme két vélemény: először Karl Rahneré, a híres német katolikus teológusé, majd egy másik, Jean Daniélou bíboros, francia teológus elképzelése. Mindketten jezsuiták volt. Karl Rahner úgy gondolta, hogy a holnap keresztény hite kevesek hite lesz. Egy kicsi, de teljes meggyőződésű közösségé, akik lobogó hitben és mélyen megélik vallásukat, így kovácsként működnek majd az emberiségben. Ezt hirdeti az evangélium is. Mivel azonban az evangéliumi élet nehéz, csak keveseket találunk, akik ilyen életet akarnak élni. Ők azonban majd befolyásolják környezetüket, végül pedig az egész társadalmat. Jean Daniélou viszont másként vélekedik. „Az egész nyájat tekintetbe kell venni!” – hangoztatja. „A többség a fontos!” El kell fogadni, tehát egy olyan kereszténységet, amely nemcsak egy elit kisebbség sajátja, hanem bárkié, akár jár templomba, akár nem, akár házasságtörő, akár nem. Ez a nyáj, és ez az egyház is. Jók és bűnösök egyaránt. Ehhez a tényhez kell adaptálni a kereszténységet. Nos, ez két különböző nézet. Daniélou elképzelése szerint ahhoz, hogy törékenységben és gyengeségében az ember segítségére lehessünk, bizonyos szociális struktúrára van szükség, mivel ma hősies erőfeszítést követel megállni a saját lábunkon, ellenállni a modern kor kihívásainak. Mindenkitől pedig nem lehet hősiességet kívánni. Keresztény struktúrára, keresztény iskolákra, keresztény klubokra, keresztény filmekre, keresztény oktatásra van szükség, hogy kapaszkodókat tudjunk adni. Ez régen így is volt. Az egyház megújulási mozgalmai közül vannak olyanok, akik ezt a nézetet vallják, mert – ahogy mondják – nem várható el, hogy az emberek ellenálljanak az őket elárasztó kísértéseknek és kihívásoknak.

Karl Rahner azonban azt mondja: Nem! A jövő hívő embere belülről kell, hogy biztos és erős legyen. Ezért nemcsak kívülről kell erősíteni őt. Hiszen olyan korban, mint a miénk, a multimédia korában, amikor száz meg száz televízió csatorna kívül-belül eláraszt bennünket, kívülről úgysem lehet megvédeni az ember.
Nos, külső védelmet kell-e építenünk, vagy olyan struktúrákat kell létrehoznunk, melyek belülről teszik az embert ellenállóvá és immúnissá a támadással szemen? Tény, hogy a hitet minden keresztén9ynek újra kell keresnie. Fokról-fokra fel kell építenünk személyes hitünket! Fel kell tennünk a kérdést: miért hiszek én magam? Mit hiszek én magam? Mi a hit számomra?

 

BEMUTATKOZÁS | ÜGYINTÉZÉS | HITOKTATÁSHIRDETÉSEK
Imádunk téged Krisztus és áldunk téged, mert Szent Kereszted által megváltottad a világot! SZENT KERESZT PLÉBÁNIA