friss hírek, LELKI ÉLET, PROGRAMOK

Avilai Szent Teréz gondolatai a tökéletes szeretetről
- A szeretet pszichológiája 1550 körül -

...Foglalkozzunk most azzal a szeretettel, amellyel illik és szabad egymás irányában viseltetnünk, amely tisztán szellemi.
Ez a szellemi szeretet csak olyan emberben lehet meg, aki Isten kegyelméből világosan belátja, hogy mi ez a világ; és hogy van ezen kívül egy más világ is. Továbbá, hogy mekkora a különbség a kettő között; hogy az egyik örökkévaló, a másik, pedig olyan, mint az álom.
Meg kell értenünk, hogy mi az Isten iránti és mi a teremtmény iránti szeretet. Hozzá saját tapasztalatából kell tudni a kettő közötti különbséget, mert az egészen más, mintha valaki csak úgy hiszi. Tudni kell ugyancsak tapasztalatból, hogy mennyit nyer az ember az egyikkel, s mennyit veszít a másikkal. Világos fogalmának kell lennie arról, hogy mi a Teremtő és mik a teremtmények; és sok más dolgokról, amelyekre vonatkozólag csakis az Úr ad igazi és világos ismeretet azoknak, akik belépnek hozzá az imádság iskolájába, illetve akiket az Úr felvesz abba.
Abban az emberben, akit az Úr tökéletességének erre a magaslatára emelt, megvan ez a tökéletes szeretet is. Ezek azután a nemes lelkek, a királyi lelkek, akik Isten kegyelméből ennyire vitték! Ezek nem képesek arra, hogy olyan hitvány dolgot szeressenek, mint amilyen az emberi test. Nem mondom, hogy nem dicsérik annak Teremtőjét, midőn látják, hogy szép, kedves, és szemrevaló. De hogy nagyra becsüljék, az más dolog.
Sokszor elgondolom, mennyire vakok vagyunk, amidőn azt óhajtjuk, hogy mások szeressenek bennünket; kivéve, ha - mint mondom - olyanokról van szó, akik jó hatással vannak reánk, s az örök javakhoz segítik a lelkünket. Abban a szeretetben, amellyel más irányban viseltetünk, részünkről mindig bele vegyül valamiféle kis önzés, amennyiben a saját hasznunkat, vagy legalábbis élvezetünket keressük.
A tökéletes emberek bizonyos értelemben keresik az élvezetet, de nem képesek azt másban feltalálni, mint Istenben és az Istenről való beszélgetésben. Ennek következtében nem tudják belátni, mi hasznuk lehetne abból, ha valaki szereti őket, s nem is keresik mások vonzalmát. S mivel ez az igazság egészen világos előttük, nevetnek önmagukon, ha visszagondolnak azokra az időkre, amikor még képesek voltak egészen komolyan tépelődni afölött, vajon viszonozza - e valaki a vonzalmukat, vagy sem. Mert az ember már csak olyan, bármily nemes is egyébként a vonzalma, hogy feltétlenül azt akarja, fizessék vissza a szeretetét.