2016. NOVEMBER

Indukciós hurok a Szent Kereszt templomban

Sokan tapasztalhattuk, hogy elkészült a templomunkban a hangosítás felújítása, a hátsó oszlopokra még kerül hangfal, hogy hátul is jól hallható legyen a szentmise. A hangosítás felújításával egyidejűleg kiépítésre került az indukciós (siket) hurok is. Nagyon kevés helyen használják, ezért éljünk a lehetőséggel.
Az indukciós hallássegítő rendszerekben egy indukciós hurkot - ami tulajdonképpen egy vezeték - fektetnek a földre vagy szerelnek a falra, avagy a plafonra, és meghajtják egy áramgenerátoros kimenetű erősítővel. Ezáltal mágneses tér keletkezik a hurok belsejében, ami feszültséget indukál a hallókészülék T-coil tekercsében vagy az indukciós vevőkészülékben. A vevő oldalon aztán ez a feszültség ismét visszaalakul hangjellé. A hallókészüléket viselők számára nemrég kiépített indukciós hurkot a következőképpen használhatja:
Ha un. Telecoil (T-COIL) rendszerű vagy telefontekercses indukciós hallókészüléket visel, akkor az oltárral szemben állva a baloldalon az első és második oszlop közé eső padsorokban helyet foglalva tudja használni a rendszert.
Léteznek automatikus (pl. Easy t-coil) eszközök, amelyek amint érzékelik a hurok meglétét, átkapcsolják készülékét a megfelelő állásba.
Amennyiben régebbi típusú hallókészüléke van, akkor azt manuálisan kell átkapcsolnia „T” vagy telefon állásba.
Ha régi (T-coil rendszer nélküli) eszköze van, akkor a templomon belül bármelyik hangszóró közelében elhelyezkedve is érthetőbbé válik a beszéd.
A sekrestyében is van lehetősége olyan eszközt kölcsönkérni a misére, amivel az előbb említett padsorokban tudja hallgatni a szertartást.

Lajos atya 40 éves jubileumi miséjéről a következő számunkban tudósítunk.