2016. ADVENT

Várakozás az Úrra

A bevásárlóközpontokat színes dekorációkkal, csillogó fényekkel teszik ünnepélyesebbé; a fák, az utcák színes fényeket kapnak; a város több helyszínén adventi vásárokat találunk, ahol a hagyományos édességek, ruhák és konyhai eszközökön kívül helyi pálinka és forralt bor is kapható; beindult a Mikulásra és karácsonyra való ajándékok bevásárlása, valamint sokan indulnak el hajnalonta, hogy részt vegyenek a roráté szentmiséken. Nos, ez a város képe; mindenütt az ünneplésre készülő, igyekvő emberek – ez a karácsony.
A karácsony örömet hoz az életünkbe. Karácsonykor a 2000 évvel ezelőtt született Krisztusra emlékezünk. Ezen a napon Isten beteljesítette ígéretét, és a próféciák is beteljesültek. Krisztus értünk és az egész emberiségért élt és halt meg. Érthető hát, hogy megünnepeljük Megváltónknak, Jézus Krisztusnak a születését, így fejezzük ki iránta való hálánkat.
Ez ugyanaz a Jézus, mint aki feltámadt a halálból, felment a mennybe, ott ül az Atya jobbján, és újra eljön dicsőségben és hatalomban. Mindezt ő maga mondta: “Akkor feltűnik az égen az Emberfia jele, és a mellét veri a föld minden népe, mert látja, amint az Emberfia eljön az ég felhőin, nagy hatalommal és dicsőséggel. Elküldi angyalait hangos harsonaszóval, s összegyűjtik a választottakat a szélrózsa minden irányából, az ég egyik szélétől a másikig.” (Mt24, 30-31) Ez azt is jelenti, hogy advent idején nem csupán a karácsony ünneplésére készülünk, hanem egyben Krisztus második eljövetelét is várjuk.
Hitünk szerint Krisztus ekkor nem azért jön, hogy megbocsásson nekünk és megmentsen minket, hiszen ezt már megtette. A második eljövetelkor ítéletet mond életről és halálról. Igazságos bíróként érkezik. Tetteink alapján ítél meg minket. Ha jó dolgokat tettünk, akkor az igazak közé sorol minket, és örökre vele maradhatunk a mennyben; ha szavaink és tetteink a gonoszt szolgálták, akkor távol maradunk Istentől, és az örök büntetés vár ránk.
Az advent tehát annak az ideje, amikor lehetőséget kapunk arra, hogy végigtekintsünk az életünkön, jobbá tegyük azt, hogy Krisztus második eljövetelekor igaz emberként állhassunk elé. Mit tegyünk hát?
Jézus ezt mondja: “Vigyázzatok, nehogy elnehezedjék szívetek a mámorban, a tobzódásban meg az élet gondjaiban, és készületlenül érjen benneteket az a nap, mert mint a tőr, úgy fog lecsapni a föld színének minden lakójára. Virrasszatok hát és imádkozzatok szüntelenül, hogy megmeneküljetek attól, ami majd bekövetkezik, és megállhassatok az Emberfiának színe előtt.” (Lk 21, 34-36)
Ha virrasztunk és imádkozunk, akkor majd meg tudunk állni az Emberfia előtt. Ezért gyújtunk tehát gyertyát az adventi időben, ezért teszünk fényeket az ablakba, ezért megyünk kora reggel roráté szentmisére, ezért valljuk meg bűneinket, ezért jótékonykodunk, ezért kerüljük a gonosz beszédet és rossz cselekedeteket, ezért fegyelmezzük magunkat – hogy csupán néhány megnyilvánulását említsük a virrasztásnak és imádkozásnak.
Ez az, amit tennünk kell. Engedjük, hogy az advent idő a kegyelem hasznos és termékeny időszakává váljon, amelynek eredményeképpen majd odaállhatunk Jézus elé, és méltó módon fogadhatjuk be a szívünkbe. Soha ne fáradjunk bele a jó megtételébe. Érkezzen el Jézus mindannyiunk szívébe, és találjon benne otthonra. Öröm és béke legyen mindannyiótokkal.
Boldog karácsonyt és eredményes 2017. évet!
Muhi atya