2015. SZEPTEMBER

Örömtorna
Gondolatok a velünk született mozgásról, légzésről

Szeptembertől keddenként délelőtt 10 órától folytatódik plébániánkon az örömtorna, melynek vetetője Dr. Péter Anna invitál mindenkit egy kis testmozgásra.

„A testetek amit az Istentől kaptatok a Szentlélek temploma” (Pál Kor.1)
„Ahogy állunk, ahogy járunk, ahogy lélegzünk annak mélységes isteni üzenete van.” (Sebestyén József  SJ)
A teremtésben kaptunk egy olyan mozgáskoordinációt, amely a járásunkban reprezentálódik. Alapvető mozgásunk a járás. Egy átlagos életkorú ember élete folyamán 40.000 km-t tesz meg, amellyel körül gyalogolhatná a földet. Egy egészséges gyerek féléves kora körül felül, és szép tartással nyújtott ülésben ül a kiságyban. Mi tartja meg a gerincét – a jó állásban lévő keresztcsontja, ami latinul os sacrum – szent csont.
Egy éves kora körül elindul, az optimális helyzetben lévő keresztcsontja biztosítja, hogy kb. öt éves koráig fáradhatatlanul tud gyalogolni, futni, játszani. Széken ülve sohasem támaszkodik.
Iskolába kerülve a keresztcsont hátrabillen, a háti gerinc meggörbül, a szép tartás elrontódik. A mellkas behorpad, a légzés minősége romlik, a születéskor kapott tökéletes légzés minősége megváltozik. Az allergia tömeges előfordulását is erre lehet visszavezetni.
A teendő az, hogy gyermekeink megtartsák ezt a harmonikus mozgásukat, légzésüket és felnőtt korban se felejtsék el, a megelőzés, ami a leghatékonyabb módszer. A megelőzést a felnőtt korban is újratanulhatjuk ezt a képességet, így gyógyítható a hátfájás, az izületi kopás veszélye csökkenthető. „ Sok van mi csodálatos, de az embernél nincs semmi csodálatosabb”
Dr. Péter Anna