2015. SZEPTEMBER

Kurzustársból bíboros

Nagyon tetszett nekem Gyulai Endre nyugalmazott szegedi megyés püspök úr jellemzése a napokban elhunyt Paskai László bíboros úrról, amikor is azt mondta, hogy soha nem volt ideges másokat megalázó, sem elöljáró, sem professzor, sem püspök vagy bíboros korában. A Hittudományi Egyetemen nem csak lélekben, de időben is közel kerültünk egymáshoz. Megtudván, hogy ő 3 héttel előbb született, mint én. Az egyetemen ő volt a csendes tanuló, az elmélyülő kurzustárs. Igazi tehetséggel áldotta meg őt a Teremtő. Sokrétű volt az érdeklődése: kiváló volt filozófiából, dogmatikából, egyházjogból. Nem kevésbé tűnt ki emberkezelésével, hiszen mint pap és vezető soha meg nem sértett volna senkit.
Legnehezebb történelmi időben lett az Magyar Katolikus Egyház legfőbb vezetője. Ez nem kevés lelkiismereti nehézséget jelentett számára. Sokat őrlődött, aggódott, félt és mérlegelt. Ennek aztán az lett az eredménye, hogy egészsége egyre inkább meggyengült. A Jézusért, az Egyházért, és a Hívekért dobogó szíve mindig jobban megfáradt. Ferences lelke, amely Assisi Szent Ferenc kedves gyermeki lelkéből táplálkozott immár az Úrnál pihen.
Bíboros atya, veled vagyunk, szeretünk, imákkal, szentmisékkel segítünk, hogy minél boldogabb legyél ott Őnála.
Lajos atya