2015. SZEPTEMBER

Háborgó tenger
Ferences szemmel Paskai László bíborosról

Könyörgünk, hálát adunk, köszönetet mondunk ferences testvérünkért, Paskai László Pacifik bíboros úrért. Hála van a szívünkben azért, hogy a végső hetek, napok, órák gyötrelmes szenvedéseiben, kiszolgáltatottságában, nehéz agóniájában elénk élte azt a bátorító igazságot, hogy a „gyöngeségünkben segítségünkre siet a Lélek” (Rom 8,26), hogy „a Lélek együtt-gyenge a mi gyengeségünkkel” (Takács Gyula). A végső harcot püspöki jelmondata szellemében „in virtute Spiritu, a Lélek erejében” (Lk 4,14), nagy belső fegyelemmel, zokszó nélkül harcolta végig. Kórházi betegszobája az imádság temploma volt. Benne minden – a nővérek és orvosok áldozatos munkája, az imádság a látogató testvérekkel, a rózsafüzér, a szentségek – egyetlen célt szolgált, hogy a szenvedő testvér eggyé legyen Jézus áldozatával, hogy vele és általa „Ámenné” legyen Isten dicsőségére (2Kor 1,20).  Mindezért leborulva áldjuk a Legfölségesebbet, és kérve kérjük, hogy testvérünk legyen azok között, akiket Assisi Szent Ferenc megénekel a Teremtmények dicséretében: „Boldogok, kik békében kitartanak, általad, Legfölségesebb lesznek majd megkoronázva (...). Boldogok, akiket – nővérünk, a testi halál – a te legszentebb akaratodban talál”.
A bíboros úr a szolgálatát nagyrészt a háborgó tengeren ingó hajón teljesítette. Egy ilyen háborgó tengeren való tárgyalás sorozatot él meg, amikor a rablóktól kifosztott és félholtra vert (Lk 10,30) kárpátaljai egyház érdekében Moszkvában, Kijevben és Ungváron tárgyal a vallásügyi miniszterekkel, a kijevi metropolitával, az ungvári püspökkel. Mindenütt szóba hozza, amit szóba kell hoznia: a görögkatolikus egyház engedélyezését, a „málenkij robotra” elhurcolt magyarok erkölcsi, anyagi kárpótlását, a kárpátaljai paphiányt, s aztán – olaja tűzre – megemlíti, hogy Magyarországon megszűnik az Egyházügyi hivatal. A szívélyesnek indult találkozó a tárgyaló partnerei részéről háborúvá változik. A legváltozatosabb és a legképtelenebb rágalomözönt zúdítják a fejére. Az ungvári sajtótájékoztatón mindez megismétlődik. Ott az ortodox püspök így utasítja rendre Paskai bíborost: „ne köpj a kútba, mert utána abból kell innod”. És a bíboros mindezekre hogy reagál? Nem vág vissza. Nem rendül meg. Kedvesen mosolyog a rá vicsorgókra. Nem ítélkezik felettük, nem minősíti őket. Nem riadozik, de nem is visszakozik. Minek? „Urunk Jézus most itt van köztünk”, rá kell figyelnünk, arra, hogy a küldetését teljesítsük, nem a vad hullámokra, akkor elveszünk. És Jézus lecsendesítette a tengert. Ma Kárpátaljának egyházmegyéje, magyar püspöke van, a görögkatolikus testvérek visszakapták szabadságukat, szép számmal vannak a hivatások, az egyház él, eleven. Amikor Paskai bíboros erről beszélt, minden második mondatában Isten gondviselő jóságát dicsőítette.
Paskai bíboros úr Isten megbocsátó jóságából élt, hálával a szívében ezért a megbocsátó szeretetért, azért, hogy Jézus elfogadta „gyarló szolgálatát”. A megbocsátásból élt, ezért a megbocsátás embere volt. Ember a javából. Az az ember, akiért Assisi Szent Ferenc dicsőíti az ő jó Urát, a Legfölségesebbet: „Dicsértessél, én Uram, azokért, kik megbocsátanak a te szerelmedért, és elviselnek betegséget, zaklatást”.
Zatykó László ofm ferences tanár