2015. KARÁCSONY

„Ne félj, mert megváltottalak”! (Izaiás)

Mottó:

Nem tudok én igazi ajándékot osztogatni
Mint a tehetősek aranytollat és cigarettatárcát
Én mindenféle szép szavakat gyüjtögettem
Adogattam olcsón, még nekem is maradt,
Gondoltam ezekből csinálok most valamit
Komponálok egy szép karácsonyi korált
Amit aztán majd együtt fogunk énekelni...
Karinthy Frigyes

A világ megváltatlan, mert Istent törekszik kitessékelni emberből, családból, társadalomból. Az ember akar a helyébe állni. Ebből lesz az emberek és a világnak tragédiája. Isten mélyen tiszteletben tartja egyik zseniális ajándékát, a szabad akaratot. És ha Őt nemkívánatosnak tartják, meghátrál. Ebből a visszaszorítottságból rengeteg szenvedés és torzulás zúdul a világra. Ezt az emberi természet sínyli meg legjobban. Hiányosság, eltorzulás és gőgös elbizakodottság tesz tönkre mindent. Mindez genetikai felborulást és összetörést eredményez. Isten szerető irgalma képes mindezt kijavítani, mert a teremtés és újjáépítés KÓD-ját csak Ő, az alkotó ismeri.
Elhatározza a megváltást. Henri Boulad jezsuita atya szerint „a megváltás átmenet az emberből az emberfölöttiségbe és az istenségbe.”
Krisztus mennybemenetele megmutatja, hogy „az ember, az emberiség és a világ beözönlik az isteni szférába. Nem a maga erejével, hanem a megváltó Jézus segítségével.”
Hogyan valósul meg a megváltás?
A FIÚISTEN emberi természetet vesz fel, feláldozva életét a szenvedés és a halál keresztfáján és felkínálja
a.    a bűnöktől való megszabadulást, a megtisztulást. Hatalmat ad az apostoloknak és a papoknak, hogy feloldozzák a hozzájuk forduló bűnbánókat. Aki igénybe veszi a gyónást szabadon, felszabadul a bűnök terhétől.
b.    Igazolja magát. Rámutat, hogy Róla jövendöltek a próféták, mert a jövendölések Rajta teljesedtek be. Ezután remekül és reményteljesen válaszokat ad az élet igen nagy kérdéseire Evangéliuma által. Megment a kétségbeeséstől, hiszen megbocsátani és megölelni jött minket, bűnösöket. Olyan, mint a tékozló fiú atyja, aki meglátta csavargó, elzüllöt fiát: eléje sietett, megcsókolta és megölelte.
Íme, karácsony mélysége és lényege. Mindezek mellett eltörpül a fenyőfa, a bejgli és a csillagszóró. Ezek csupán kedves jelképei Isten „édességének és minden sötétséget megvilágító fényének.”
Szeretettel hívom a plébániánk családjait(korhatár nélkül), hogy december 27-én  10 órakor a Szent Kereszt templom „Szent Kapuján” együtt haladjunk át, és hódoljunk a Szent Család előtt. Engesztelődjünk ki egymással az Irgalmasság Szentévében.
„Az Egyház életének boltozatát az irgalmasság oszlopa tartja”, írja Ferenc pápa az Irgalmasság Szentévét meghirdető bullájában. Fontos tehát, hogy a családok is bekapcsolódjanak a Szentév eseményeibe, hogy az irgalmasság évében „jusson el mindenkihez a megbocsátás hívó szava, és senki ne maradjon közömbös az irgalmasság megtapasztalására szóló meghívás iránt.” (MV 19).
Lajos atya