2015. DECEMBER

Fókuszban a karitász

November 21-én, szombaton egy rangos ünnep részese lehettem:  Karitász jótékonysági bál volt a Groupama Arénában, melynek teljes bevétele a kárpátaljai szegény családok téli gondjait segít enyhíteni. Az országos rendezvényen kb. ezren vettek részt, papok, polgármesterek, karitász munkatársak.
85 éve alakult a Magyar Katolikus Karitász, az újjászerveződésnek pedig 25. éve. /A mi plébániánkon 23 éve újult meg ez a szolgálat./
Így egy olyan jubileumi év kezdődött, mely nemcsak időben, de tartalmában is rásimul a Ferenc pápa által dec. 8-án megnyitásra kerülő Irgalmasság évére.
Az esemény egyik fővédnöke, dr. Erdő Péter bíboros úr megnyitó beszédében bensőséges hangon szólt a szeretet kettős feladatáról: fizikai segítségnyújtás és az evangéliumról való tanúságtétel. Személyes, családi példát is megosztott: édesanyjának keresztapja, Mihalovics Zsigmond ingyen konyhát hozott létre, és a 85 évvel ezelőtt indult Karitász főszervezője volt.
A bál világi fővédnöke, dr. Tarlós István úr méltatta a karitász munkáját. Katolikus hitét megvallva ígéretet tett, hogy Budapest főpolgármestereként és magánemberként is támogatja ezt a nemes célt.
Dr. Spányi Antal, a Katolikus Karitász püspök-elnöke nyitotta meg a jubileumi évet, melynek mottója: „Embertől emberig”. Ez a mottó engem különösen megérintett, mert hordozza a Találkozás igényét, a minőségi idő ajándékát.  /Nekem ez a szeretetnyelvem, de nem elvárom másoktól, hanem adni törekszem, így részese vagyok./
Dr. Soltész Miklós államtitkár úr beszélt arról, hogy az Emberi Erőforrás Minisztérium és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia karitásznak nyújtott támogatása jó célt szolgál, az adományok a rászorulókhoz kerülnek. Bízik a több ezer önkéntes lelkiismeretes munkájában.
Dr. Bácskai János, ferencvárosi polgármesterünk, mint házigazda, a tőle megszokott színvonalú, rövid, de magvas köszöntőt mondott, természetes egyszerűséggel, humorral, mély lelki töltéssel.
Dr. Veres András püspök úr gondolatai közül egy megfontolandó, saját felelősségünket is érintő mondatot idézek: „Tenni a jót azoknak sikerül, akik a hitükben is tudnak növekedni.”
Ezután került sor a 16 éve alapított Szent Erzsébet rózsája-díj átadására, melyet az idén Szóda Józsefné Anna, tokodi karitász-vezető kapott. Hogy rászolgált erre az elismerésre, az nemcsak a róla szóló méltatásból derült ki, hanem abból, ahogyan fogadta: hála, köszönet, osztozás. Maga mellé szólította a színpadra Écsy Gábor orsz. karitászigazgató atyát és Ferenczyné Molnár Éva bajóti régióvezetőt, akiknek az indulást és a folyamatos támogatást köszönheti. A gyönyörű rózsacsokor illatát pedig mindnyájunkkal megosztotta, hogy a szolgálatát áldozatosan, de rejtetten végző önkéntesek is részesülhessenek belőle.
Zárszóként, a mottóra visszatérve, egy feladat magamnak és mindnyájunknak: EMBERTŐL EMBERIG.
Mészáros Margit