Bemutatkozás Ügyintézés Miserend Hirdetések
FRISS HÍREK, LELKI ÉLET, PROGRAMOK
 KÖZÖSSÉGEK
 GONDOLATOK, IMÁK, ELMÉLKEDÉSEK
 SZENT KERESZTI ÜZENETEK
 ADOMÁNYOK - ADÓ 1%
 URNATEMETŐ
Budapest Külső-Ferencvárosi Szent Kereszt Plébánia
Pesti-Déli Espereskerület
1091 Budapest, Üllői út 145.
Telefon: (06 1) 378-03-56
Fax: (06 1) 378-03-56
E-mail: info@szentkeresztplebania.hu

   SZENT KERESZTI ÜZENETEK

2014. PÜNKÖSD

Pünkösdi csoda
Egy nagyváradi „városrendezési” terv meghiúsulása 1964-ben

1964 májusában csodálatos események zajlotta le Nagyváradon. A város központjában lévő Szent László-templomot napokig élőlánc vette körül. Mi történt a Partium fővárosában? Ennek jártunk utána.

Részlet a bukaresti Magyar Nagykövetség 1964. augusztus 31-i Kutin Jenő nagykövet jelentéséből Forrás:(Magyar Országos Levéltár)

Szigorúan titkos!

Kapják: Puja Frigyes
Orbán László
Prantner József elvtársak

Tárgy: A nagyváradi katolikus templom lebontásának terve.

A nagyváradi Városi Néptanács még a múlt év folyamán javaslatot tett a város központjában lévő, Sebes körösi hídon átvezető nemzetközi műút mellett fekvő katolikus templom lebontására. A lebontás tervét a néptanács azzal indokolta, hogy a növekvő forgalom miatt a híd feljárója előtt széles térséget kell létesíteni, másrészt esztétikai szempontból is kívánatos volna, ha a Városi Néptanács tetszetős épülete szabad előteret kapna.
A néptanács meg is szerezte a templom lebontásához a legfelsőbb hatóságok hozzájárulását. A határozat szerint a templom utolsó nyitvatartási napjának ez év május 18-ának, pünkösdhétfőnek kellett volna lennie.
Szemtanú (Kovács Gábor mérnök, Külkereskedelmi Kirendeltségünk munkatársa) beszámolója szerint pünkösdhétfőn este 8 óra körül a kivilágított templom zsúfolásig megtelt hívőkkel. A templom körül mintegy 1500-1600 idősebb korosztályhoz tartozó ember gyűlt össze. Az utcán is zsoltárt énekelve, többen sírva, kő- és malterdarabokat tördeltek le ereklyéül a templom falából. A templomot övező kertből is összeszedték a virágokat. A tömeg, bár kissé megfogyatkozva, még éjfélig is ott állt szakadó esőben, és nem akart feloszlani.
A templomot másnap bezárták. A zárt templomot azonban továbbra is 2-300 főnyi csoport vette körül…
A tömegben egyesek kijelentették, hogy levelet írnak, sőt küldöttséget is menesztenek Gh. Dejhez (Román Komunista Párt első titkára), hogy vonassa vissza a templom lebontására vonatkozó határozatot. A néptanács végül is továbbította a kérést, és – mint értesültünk – a közelmúltban Chivu Stoica elvtárs aláírásával meg is érkezett a templom lebontását visszavonó határozat.
Eddig a párt álláspontja. De mi is történt igazából. Felelevenítjük a történetet néhány szemtanú véleményével.
A katolikus és protestáns egyházak vezetését a hatvanas évek elején is a párt „meghosszabbított karja”, a bukaresti kultuszdepartament (a romániai Állami Egyházügyi Hivatal) igyekezett rövid pórázra fogni. A protestánsok esetében ez még sikerült is, hiszen a hatvanas évek elején meghalt mindkét református püspök, és a következő egyházfő „megválasztásánál” a kultuszdepartament nyíltan beavatkozott az általa támogatott jelölt érdekében. Ezek után nem véletlen, hogy amikor 1963-ban elhatározták a Brassó központjában lévő református templom lebontását, (a párt bizalmát élvező) Nagy Gyula kolozsvári református püspök a hívek zúgolódása ellenére is jóváhagyta a tervet.
A katolikus egyház esetén azonban nehezebb volt a párt befolyását érvényesíteni, hiszen Márton Áron gyulafehérvári püspök még házi őrizet ellenére is „kézben tudta tartani” egyházát. A papságot az 1956 utáni megtorlások ellenére sem sikerült megfélemlíteni. A nagyváradi események pedig megmutatták, hogy a híveket sem.
"Azt mondották, zavarja a forgalmat. Zavarta az ő szemüket. Megtiltották a harangozást is, mert zavarta őket, hogy harangoznak reggel, délben, este, vasárnap a misékre. Az ortodox templom, az nem zavarta őket, pedig ez is ott van 50 méterre a templomtól. Kihirdettették pünkösdvasárnap minden szentmisén, hogy pünkösd másodnapján, hétfőn este 6 órakor lesz a Szent László-templomban az utolsó szentmise" – mondta el Mons. Fodor József vikárius, általános püspöki helynök. – „Pünkösd vasárnapján a hetek óta suttogott és rettegett pártutasítás híre szárnyra kelt. Másnap az egész város jajveszékelve zarándokolt a Szent László-templom elé”. Amikor a város vezetése elrendelte, hogy 1964. május 17-én hirdessék ki a Szent László-templomban: az épületet a következő héten le fogják bontani, többszörösen elszámították magukat. Nem számoltak azzal, hogy pünkösd kétnapos ünnep, és ha az első nap kihirdetik a rendeletet, akkor másnapra a hívek felocsúdnak az első döbbenetükből és ellenállnak. Kiderült, hogy a helyi magyar társadalom még az 1956-ot követő tömeges megtorlások ellenére sincs „eléggé megfélemlítve”, ráadásul – a szemtanúk beszámolója szerint – a protestánsok és a román ortodox hívők nyíltan támogatták katolikus testvéreiket. "A 6 órás mise után bezárták a templomot nagyon nehezen, mert senki nem akarta elhagyni. Az emberek élő láncot alkottak gyertyával, három napon keresztül, éjjel-nappal itt voltak" – emlékezett Hetzke Jenő, szemtanú.
Hesz Márta, a Jézus Szíve Társaság szerzetesrend tagjaként is részt vett a misén: „Amikor befejeződött a szentmise, a Dászkál úr lehunyt szemmel és sírva ment be a sekrestyébe. A nép maradt a templomban. A kóruson egyszer megszólal egy kedves fiatal szőke asszony: „Asszonyok, anyánk haldoklik! Virrasszunk!"
 A szolidaritás másik megnyilvánulása az volt, hogy a (többnyire magyar munkásokat foglalkoztató) városi építkezési vállalat sem volt hajlandó elvégezni a bontást, sőt, még a környező falvakból sem tudtak erre a „piszkos munkára” embereket toborozni.
Másnap a bezárt templom előtt folytatódott a keresztényi csendes tiltakozás: „Az utca elején lakott Medgyesiné, jó barátom volt. Odaérek az ablakhoz, benézek, ott áll bent és int, hogy jöjjek közelebb. Közelebb megyek, erre Ellus, így hívták, letérdel, és összetett kézzel mondja nekem, visszakaptuk a templomot. Holnap 7 órakor szentmise."
A megtorlás természetesen nem maradt el. Tizenhárom személyt tartóztattak le és ítéltek el hét évre – államellenes szervezkedés címén – a tiltakozók közül. (Ebből öt és felet le is kellett ülniük.)
Az ellenállás azonban nem volt hiábavaló, mert Bukarest ebben az esetben meghátrált. A civil kurázsi győzött. A templom még ma is áll Szent László városában. (forrás: Erdély ma)
B. Miklós

 

BEMUTATKOZÁS | ÜGYINTÉZÉS | HITOKTATÁSHIRDETÉSEK
Imádunk téged Krisztus és áldunk téged, mert Szent Kereszted által megváltottad a világot! SZENT KERESZT PLÉBÁNIA