2014. KARÁCSONY

Egy igaz felebarát

A Barangolók csapata elárvulva, értetlenkedve toporog. Hol van Évánk, hol késik? Nem látjuk göndör barna fürtjeit, a térképeket, menetrendet és ismertetőket rejtő oldaltáskáját. De Éva váratlanul előre ment, nem várt be bennünket,mint annyiszor az évek folyamán. Nem szól a síp, hogy az elkóborolt kirándulók végre összefussanak. Csend van. Bennünk is, csak képek villódznak, merülnek fel minduntalan és a végtelen gazdagságú leltár alakul.
Milyen jó is volt, amikor felfedeztük, hogy egy áldozatos lélek, aki érzékeny volt korosztálya vágyaira családias klubot szervezett ragyogó programokkal és már az első alkalmakkor jól, nagyon jól éreztük magunkat. Bejártuk az ország legszebb városait, megismertük magyar kultúránk értékeit, nemzeti kegyhelyeinket, imádkoztunk, énekeltünk templomokban, boldogan ebédeltünk együtt kirándulásainkon mindenütt. Az a gazdagság, amiben az ő szervezésében részünk lehetett felsorolhatatlan.
Mert Évánk nagycsaládos volt. Küzdelmes és szótlan önfeláldozása privát családi életében tiszteletet parancsolt, de csodáltuk szociális érzékét is, ahogy bennünket – morgásaink ellenére is néha és mindezeket elegánsan elnézve – együtt tartott és pásztorolt, mint nagycsaládunk anyja. Mindenre volt gondja. Légyen az egy helyjegy a vonatra, a gyengébben mozgók kímélése, az elmaradók utáni érdeklődés, a nyugdíjas pénztárcák tekintetbe vétele ügyes ötletekkel. Tavasztól a városokat jártuk, télen a múzeumokat, kiállításokat és különleges helyeket, melyeket a tősgyökeres pestiek sem ismertek.
Most gondolkodhatunk azon, vajon mennyi háttérmunka, kutatás előzhette meg remek ötleteit. Klubnapjainkat imával kezdtük, de bevezette a barangolósok felköszöntését is névnapjaikon. Karácsonykor ügyes kézimunkával szép kis asztali díszeket készített mindenkinek, húsvétkor mindannyian névre szólóan szépen festett kifújt tojásokat kaptunk.
Most jár át bennünket a döbbenet, hogy vajon becsültük-e mindezt, érezhette-e ő, hogy hálásak vagyunk mindazért a szeretetteljes gondoskodásért, amit minden érzelgősség nélkül nekünk nyújtott, mert számára ez természetes volt. Vajon ebben a rideggé alakuló világban hány ilyen igaz keresztény felebarátot találhatunk még? Hogy ő hol van, az nem is kérdés. Hiszen ő mindig is járt az Úton, az Igazság és az Élet útján és most megérkezett oda, ahová való volt. Mélyüljön el bennünk mindaz, amit tőle tanultunk. Járjunk a nyomában, a cselekvő, törődő felebaráti szeretet útján.
Senki sem fogja elfelejteni közülünk, mert Brunczvik Évát nem lehet elfelejteni. Velünk volt és velünk is marad.
Cs.Anikó