2014. HÚSVÉT

Hitélet és irodalom: Et resurrexit

A húsvéti ünnepkörre válogatott verscsokrom zárótétele egy nagyon ismert Pilinszky-költemény. A második sorral utal a költő, hogy a mű közvetlen folytatása a korábban idézett Ravensbrücki passiónak. Ahogy a szenvedéstörténet hitem szerinti egyértelmű folytatása Krisztus feltámadása, aminek fényét még a gyökerek is érzik. Fölzúgnak az egek, föld alá is lehatol a fény, profétikus jövendölésként jelenik meg az érzékletes látomás. Az első négy mondat szokatlan módon kötőszóval indul, a rövid mondatok izgatott, gyors váltásai ünnepélyes, biblikus pátoszt kölcsönöznek az előadásnak. A második strófa végén kétszer is felhangzik a hívő hallelujája: a latin nyelvű utolsó sor („És feltámadott a harmadik napon”) a bibliai kinyilatkoztatás erejével, a klasszikus szöveg archaikus hangzásának szépségével erősíti meg az előző kijelentés kétségbevonhatatlan tényét, igazságát. A költemény nem tesz említést arról, hogy kit öltek meg, és ki győzte le a halált. Nyilvánvaló – természetesen –, hogy Jézus Krisztusról van szó, de épp ennek elhallgatása, ki nem mondása kapcsolhatja össze tudatunkban a lágerek áldozatait a világ Megváltójával, az Üdvözítővel. A vers szuggesztív erővel sugallja az elszenvedett emberi és isteni mártírium ellenében az ígéret, a remény transzcendens vigaszát. Van remény!

Harmadnapon

És fölzúgnak a hamuszín egek,
hajnalfele a ravensbrücki fák.
És megérzik a fényt a gyökerek
És szél támad. És fölzeng a világ.

Mert megölhették hitvány zsoldosok,
és megszünhetett dobogni szive -
Harmadnapra legyőzte a halált.
Et resurrexit tertia die.

Fűzik László

(A cikk elején említett verscsokor itt található: