2014. FEBRUÁR

A hangember

Most már több mint két évtizede, hogy Szent Balázs püspök, vértanú napját közösen ünnepeljük, színészekkel, énekesekkel, a média szereplőivel, akik a hangjukból élnek meg és szolgálnak minket. Közösen kérve a szentet, hogy védjen meg minket a torokbajtól és minden egyéb bajoktól. Idén egy olyan embernek állítunk emléket, aki 35 éven keresztül a színpadon egy gitárral a kezében egyedül énekelve szórakoztatott, tanított, s késztetett minket a gondolkodásra, majd a betegsége során a megtérésével, szenvedésével s végül halálával tett tanúbizonyságot. Öt éve halt meg Cseh Tamás, rá emlékezünk most.

Cseh Tamás 1943. január 22-én született Budapesten, de 13 éves koráig Tordason élt. Az érettségi után a Budapesti Tanítóképző Főiskolát, majd az egri Tanárképző Főiskolát és a Képzőművészeti Főiskolát is elvégezte, pályáját általános iskolai rajztanárként kezdte 1967-ben. Az érdekesség kedvéért: a szemközti Űllői úti iskola kedvenc tanára volt. A tanítás mellett 1970-től adta elő Bereményi Gézával közösen szerzett dalait. Lecsupaszított környezetben, egyedi stílusával, kissé szomorkásan mesélte el nekünk a szocializmust, Magyarországot, szerelmet, bánatot, örömöt, torz tükröt tartva a hatalomnak. Aki meg akarja ismerni milyen volt Magyarország a 70-es, 80-as években, annak csak az ő dalait kell hallgatnia. Hihetetlenül népszerű volt. Az előadásain a színháztermek zsúfolásig megteltek, s ő hangosítás nélkül csak énekelt, s varázsolta el a hallgatóságát.
A rendszerváltás után, mindenki azt jósolta, hogy Cseh Tamás pályafutásának vége. Megszűnt a szocializmus, nem lesz miről énekelnie. Az élet azonban megcáfolta a kételkedőket, s a dalnok pályája töretlenül folytatódott. Egy interjúban nyilatkozta, hogy sokkal nehezebb, sokkal bonyolultabb a helyzet most, mint a szocializmusban volt. „Ma három Cseh Tamás is kevés volna”. S csak énekelt, énekelt tovább, s ezzel a mindenkori hatalmat szembesítette hibáival. Saját bevallása szerint egyívű volt a pályája, sosem érte kudarc. „Mélyponton sem voltam. De ezért legalább küzdöttem. Az egész életemet erre áldoztam. Nem szórakozásból kezdtem énekelni. Én igenis akartam ezeket a dalokat énekelni, mert fontosak voltak.” Az elismerés sem maradt el. Szinte lehetetlen felsorolni a kitüntetések számát. Csak néhányat, talán a legjelentősebbet, a sok közül. A Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztje (1992), Liszt Ferenc-díj (1993), Kossuth-díj, Magyar Örökség-díj (2009)
2006-ban diagnosztizálták nála a tüdőrákot. „Veszprémben voltam kórházban. Kijöttem a CT-ről, és az orvos azonnal mondta: sajnos, ez daganat. Én bizony nem gondoltam semmire. A szemem sem rebbent.” Letette a gitárt, s többet nem lépett fel. Úgy rakta el, hogy ne lássa. Le is hangolta. Stúdiófelvételeket nem akart csinálni, azt nem szeretette. Ő igazi színpadi embernek tartotta magát.
Amilyen sikeres volt a művészete, olyan ellentmondásos volt a magánélete. Barátai panaszkodtak, hogy amit Tamás felépít a színpadon, azt a kocsmában lerombolja. Vidéki gyerek volt, s római katolikusnak keresztelték, de hamar elfordult az egyháztól, Istentől. A „Jó Pásztor” azonban nem hagyta annyiban a dolgot, otthagyta a nyájat, utána ment s visszahívta. Cseh Tamás meghallotta a hívó szót, s a „tékozló fiú” visszatért. De erről inkább már saját maga beszéljen. Az utolsó interjújából idézek részletet, arról a beszélgetésről, amiben összefoglalja életét, pályáját. Beszél itt színpadról, közéletről, Fideszről, Magyar Gárdáról, kocsmázásról, halálról, Istenről. A teljes szöveg  Dal nélkül, utolsó interjú Cseh Tamással címmel az interneten megtalálható. (Forrás: Heti Válasz)
- Ön fél tőle?
- Mitől? A haláltól?
- Igen.
- Nem rettegek. Inkább kíváncsi vagyok, hogyan fog megtörténni. Napról napra gyengülök. Lehet, hogy így, fokozatosan. De nekem megengedte a Jóisten, hogy elrendezzem, amit el kell. Amiről mindenki úgy gondolja, hogy majd egyszer, de van még rá idő, hosszú az élet. Akit hirtelen baleset ér, nincs ideje ilyesmire.
- A Jóistenbe vetett hit miatt nem fél?
- Igen. Múlt héten járt nálam egy atya is.
- Meggyónt?
- Csak beszélgettünk. Lesz persze gyónás is meg minden, ami azzal jár, hogy katolikusnak kereszteltek, noha az Úrral valójában sosem az egyházán keresztül tartottam a kapcsolatot. Sőt, az egyház miatt távolodtam el tőle. Aztán 28 évesen egyszer csak befordultam egy templomba, a csöndben pedig rátaláltam egy ösvényre, amelyre lépve úgy éreztem, beszélhetek Vele. Amikor odakúsztam ott a lába elé, megajándékozott egy iránytűvel. Ha nem is sikerült mindig, azóta igyekeztem jó fia lenni.
- Nem haragszik rá, amiért mégis beteg lett?
- Néha úgy érzem, hogy beszélek hozzá, ő meg alszik. De nem. Hálás vagyok neki. Hálás, mert hagyott énekelni. Ha úgy látta volna, rossz ember vagyok, a dalokat sem adta volna nekem. Ez megnyugtat. Ezért nem is félek.

B. Miklós