2014. FEBRUÁR

Beszámoló a tavalyi évről

Szeretnék pár mondatban beszámolni a tavalyi évben lévő kiadásainkról és bevételeinkről, illetve az idei évi terveinkről. Még az elején szeretném megköszöni Önöknek azt a sok-sok anyagi áldozatot, amit templomunk javára hoztak. Most azokra a kedves testvérekre gondolok, akik adományaikkal támogatják templomunkat, a faperselybe dobják adományaikat, vagy akik havi rendszerességgel a templomunk számlájára utalnak kisebb-nagyobb összegeket.
A tavalyi évben a Nemzeti Erőforrás Minisztériumánál pályázatot adtunk be a jelenlegi szekkó képek felújítására. A pályázaton a kért összeget megkaptuk, így lett lehetőségünk a jelenlegi szekkó képek „újragondolásához”. Gondolkodtunk abban is, hogy a jelenlegi képeket restauráljuk, de ez több szakember szerint is drágább, költségesebb megoldás lenne. Ezért döntöttünk úgy, hogy a jelenlegi képekhez nem nyúlnánk, illetve a régi képek felületét egy speciális eljárással stabilizálnánk, és egy állagvédő réteggel konzerválnánk. Így adódott az a lehetőség (ha nem a régi képeket restauráljuk, hogy akár új képek is lehetnek a templomunkban), hogy ábrázoljuk az utolsó vacsorát, a Golgotát, illetve az oldalsó kijárat fölött lenne egy húsvéti feltámadás és egy pünkösdi Szentlélek kiáradása.
Az új képeket Mester Béla festőművész fogja elkészíteni úgy, hogy egy bizonyos molinóvászonra lennének ráfestve az elképzelt, megbeszélt képek, és ezt a molinóvásznat egy keretre ráfeszítik, ami majd felkerül a meglévő, konzervált képre. Ezzel a technikával készült képeket hívják pannó-festészetnek. Ezek közül már elkészült az utolsó vacsorát megjelenített pannó, ami sok érzelmet, kritikát váltott ki belőlünk, egy-egy testvérünkből. Sokunknak nagyon tetszik a kép, hisz színeiben, stílusában beleillik a templom környezetébe. Van, aki számára nem illik bele, és nem tetszik neki a festmény. Sajnos egy-egy negatív kritika erőteljesen rombol minket, ezeket alig ellensúlyozza a sok-sok elismerő, dicsérő szó. Valóban igaz, és itt igencsak helytálló az a közmondás, miszerint egy kidőlő fának nagyobb hangja van, mint a növekvő erdőnek. Sajnos mi is meg vagyunk kötve anyagilag, mert csak a pályázaton elnyert összegből gazdálkodhatunk, így nem tudjuk megfizetni azokat a művészeket, akik egy képet annyiért festenének, mint amennyibe nekünk az összes kerül. A művészet egy szubjektív dolog, nem lehet eldönteni egy határozott igennel vagy nemmel, hogy az alkotás szép vagy nem szép. Ez olyan, mintha meg akarnám mondani, ki a világ legszebb színésznője, vagy melyik a világ legjobb könyve (filmje). Mi a művész úrra bíztuk a kép ábrázolását, és nem szerettük volna befolyásolni a gondolatainkkal, elképzeléseinkkel. Próbáltuk a művészi szabadságára bízni a képet. Minden embernek más az érzésvilága, és sajnos nem tudunk mindenki érzésvilágának a kedvére tenni. Így kérem, azokat, akik még nem barátkoztak meg a képpel, hogy próbálják olyan szemmel nézni, hogy az alatta lévő fekete, sötét, sajnos a felismerhetetlenségig megrongálódott „Csodálatos kenyérszaporítás” kép helyett van. Mi igyekszünk a templomunkat felújítani, csinosítani kívülről-belülről. Igyekszünk kezelni azokat a kérdéseket, leveleket, melyeket kapunk, hogy: „Minek ide ilyen orgona?”, vagy: „Ki engedte meg, hogy ezt a követ tegyük a templomunkba?” és még sorolhatnám, de kérem, higgyék el, hogy a legjobbat és a legszebbet szeretnénk kihozni meglévő erőforrásainkból.
Kérem, nézzék el nekem, ha egy kicsit hevesen érveltem, de nem állt szándékomban megbántani senkit. Az idei évben a másik két pannó mellett a vetítő cseréjében is gondolkodunk, mert a nyári időszakban sajnos nagyon nehezen láthatóak a feliratok, és ezt szeretnénk megvalósítani az urnafülkék bővítése mellett.
Amennyiben észrevételük, kérdésük lenne, írjanak vagy személyesen keressenek meg, és igyekszünk orvosolni minden problémát a lehetőségeinkhez mérten.

Köszönettel és hálával: Veres Zoltán