2013. KARÁCSONY

Pro Urbe 2013 Ferencváros

Nagy megtiszteltetés érte egyházközségünket. Dec. 4-én, Ferencváros születésnapján, a IX. kerületi önkormányzat rendkívüli ünnepségének keretében, kapta meg templomunk a „Pro Urbe Ferencváros” díjat „a kerület missziója és hitéletének megőrzése érdekében végzett állhatatos munkáért”. A számunkra oly kedves eseményről a ferencváros.hu oldalról közölt beszámolóból adunk részletet.

"Pax et bonum - béke és jóság -, így kezdte prédikációit, így zárta leveleit, így köszöntötte vendégeit Assisi Szent Ferenc" - mondta Halász Zsuzsanna moderátor az ünnepség kezdeteként.
Ferencváros Képviselőtestülete tavaly döntött úgy, hogy december 4-én, hagyományteremtő módon, elismeréseket, díjakat és kitüntető címeket ad át az arra érdemeseknek, akik kimagasló munkájukkal hozzájárulnak a közösség értékeinek megőrzéséhez, gyarapításához; pályafutásuk során öregbítik a kerület hírnevét, életművükkel maradandót alkotnak, s dicsőséget szereznek Ferencvárosnak. Emellett ekkor köszönti mindazokat, akik az év folyamán már átvették kitüntetésüket kulturális, művészeti, oktatási, szociális, egészségügyi, közszolgálati vagy közbiztonsági területen kifejtett kiemelkedő tevékenységükért.
Az ünnepi alkalomból Ferencváros vezetőin és a díjazottakon kívül megjelentek a kerület határon túli testvérvárosainak képviselői is.
A Díjátadó gálaest Erkel Ferenc Ünnepi nyitányával vette kezdetét, a Váci Szimfonikus Zenekar előadásában, Farkas Pál vezényletével.
Ezt követően dr. Bácskai János polgármester üdvözlő beszédére került sor.
A polgármester elsőként felidézte a Királyi Helytartótanács 1792. december 4-én kelt rendeletét, mely által az uralkodó engedélyezte a kerületnek a Ferencváros név felvételét, s ezáltal 221 éve megszületett városrészünk. "Ezen a napon ünnepeljük hát Ferencváros napját, s értékeljük az elmúlt évet".
Dr. Bácskai János rövid történeti áttekintést adott beszédében az elmúlt 221 évről, a kerület fokozatos fejlődéséről, megemlékezve a városépítés során a kerületben létrejövő szimbolikus épületekről, köztük a Bakáts téren felépült plébániatemplomról, melyet Ybl Miklós tervezett, kinek jövő évben ünnepelhetjük 200. születésnapját. A polgármester reményének adott hangot, hogy a rossz állapotú templom felújítására hamarosan sor kerülhet.
Emlékeztetett rá, hogy Budapesten a legnagyobb léptékű és legmagasabb színvonalú város rehabilitáció itt zajlik, melynek legfontosabb momentuma jelenleg a József Attila Terv.
A kimagasló emberi teljesítmények értékelése kapcsán dr. Bácskai János összegezte az önkormányzati elismerések megújult rendszerét, s a legmagasabb elismerés, Ferencváros díszpolgára cím kapcsán idézett dr. Erdő Péter a Hit éve ünnepélyes lezárásakor mondott beszédéből:
"A társadalomnak segítenie kell tagjait abban, hogy megfelelő foglalkozást találjanak. A munka azért értékes, mert általa részt veszünk Isten teremtő és megváltó művében, és segítjük embertársainkat. De értékes azért is, mert munkával tartjuk fenn a saját életünket. Márpedig az életünk nem a vak véletlen játéka, hanem Isten akaratából örök boldogságra hivatott."
Dr. Bácskai János emlékeztetett: az adományozott díjak mind köszönetnyilvánítások azért az önfeláldozó munkáért mely - az elmúlt 221 év legszebb hagyományaihoz hűen - Ferencvárost egy kis falucskából hatvanezres várossá és igazi otthonná tette.
A polgármester végül utalt rá: abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy december 4-e mindig adventi időre esik, így ebből az alkalomból Ferencváros egy másik díszpolgára, József Attila soraival zárta beszédét:
"Ívlámpák vagyunk egymás szívei fölött, a kicsi madarakat látod-e vállainkon?
Mi vagyunk azok és szelíd arcunk is egymáshoz ér -
Nyissuk ki egészen magunkat, egyszerre jusson mindenki a szeretetbe."
A díjátadási ceremónia kezdetén az év közben már átadott elismerések összefoglalásaként a közönség megtekinthette a korábbi díjazottakról készült rövid filmes összefoglalót, majd elsőként a Polgármesteri Elismerő Oklevelek átadására került sor, melyet idén öten vehettek át: Ambrus Miklós, dr. Magyar Zoltán, dr. Fenyvesi Máté, Rákosi Gyula és Szűcs Lajos.
A 2013-as év Ferencváros díszpolgára címet dr. Erdő Péter bíboros, prímás, Esztergom-Budapest Főegyházmegye érseke kapta.
Ezt követte a Pro Urbe Ferencváros díj átadása. Ezen elismerés azon magánszemélynek, szervezetnek, közösségnek adományozható, aki/amely Ferencvárosért, a kerület környezetének építéséért, alakításáért, értékeinek megőrzése érdekében kimagasló egyedi alkotó tevékenységet folytat, maradandót alkot.
2013-ban Pro Urbe Ferencváros díjban részesült Király István, a Nagycsaládosok Ludotéka Ferencvárosi Csoportja, valamint a Külső-Ferencvárosi Szent Kereszt Plébánia, az alábbi indoklással:
A Külső-Ferencvárosi Szent Kereszt Plébániát 1925-ben alapították, a külső-ferencvárosi katolikus közösség azóta is kiveszi a részét az itt élő emberek szolgálatából, közösséggé formálásából. Dr. Kerényi Lajos plébános és munkatársai napjainkban is fáradhatatlan lelkesedéssel dolgoznak azon, hogy tartalmas, értékes programokat kínáljanak minden korosztály számára.
A plébánián nagy élet zajlik: jó hangulatúak a szentmisék és a hittanórák. Baba-mama klub, ingyenes könyvtár, természetjáró klub, nyugdíjas klub, idősebbeknek frissítő torna, családos közösség és országos hírű énekkar is működik. Az orgonakoncertek mellett számos hangversenyt rendeznek a templomban. A plébánia aktívan bekapcsolódik a József Attila-lakótelepi önkormányzat rendezvényeibe. A Karitász-csoport rendszeresen segíti ruhával és élelmiszerrel a hozzájuk forduló rászorulókat.
A plébánia hiteles jelenléte és önzetlen szolgálata szellemi és lelki értelemben egész Ferencvárost is gazdagítja. A befogadó közösség programjai nemcsak a hívő emberek, de minden érdeklődő, jó szándékú ember számára is nyitottak.
B. Miklós