2013. KARÁCSONY

Lelkipásztori üzenet: Emmánuel

„Ne félj, mert veled vagyok, ne csüggedj, mert én vagyok a te Istened!” (Iz 41,10) Ezt mondja az Úr szolgáinak már az Ószövetségben és ezt ígéri számunkra is sokkal konkrétabban a Jézusban megvalósuló Új Szövetség által. Karácsonykor születik meg az ígéret gyermeke, aki jelenlétével szabadít meg minket. Jézus megtestesülésével nyilvánítja ki Isten, hogy emberként is köztünk akar élni. „Ezek azért történtek, hogy beteljesedjék, amit az Úr a próféta szavával mondott: Íme, a szűz fogan és fiat szül, Emmánuel lesz a neve. Ez azt jelenti: Velünk az Isten” (Mt 1,22-23; vö. Iz 7,14).
Isten szövetséget ígér választottainak és ennek egyik megnyilvánulása az Ő segítő jelenléte. Izsáknak ezt mondja: „Én veled leszek és megáldalak” (Ter 26,3) és „Atyádnak, Ábrahámnak Istene vagyok. Ne félj, veled vagyok. Megáldalak és megsokasítom utódaidat szolgám, Ábrahám miatt” (Ter 26,24). A szövetség Isten kegyelméből, az Ő jelenléte által valósul meg. Az ember számára a legnagyobb bátorítás Isten jelenléte.
Amikor az Úr Egyiptomba küldi Mózest, hogy általa népét megszabadítsa a rabszolgaságból, akkor nem hadsereggel vagy anyagi forrásokkal látja el, csupán megígéri jelenlétét. Mózes többször is próbál kibújni a nehéz feladat alól hivatkozva az akadályokra. Isten azonban biztosítja őt jelenlétéről: „Mózes így szólt Istenhez: ’Ki vagyok én, hogy a fáraóhoz menjek, és Izrael fiait kivezessem Egyiptomból?’ Isten ezt válaszolta: ’Veled leszek, s ez lesz a jel, amelyről felismered, hogy küldetésed tőlem van … Ha majd kivezetted a népet Egyiptomból, ezen a hegyen mutattok be áldozatot Isteneteknek’” (Kiv 3,11-12). Mózes szellemi utódja, Józsue hasonló ígéretet kap: „Senki sem lesz képes ellenállni neked egész életedben: veled leszek, ahogy Mózessel is vele voltam, nem hagylak el, nem szolgáltatlak ki” (Józs 1,5).
    Pál apostol, aki Korintusban nagy ellenállással találja magát szembe, hasonló bátorítást kap Istentől. „Egy éjjel az Úr álmában felszólította Pált: ’Ne félj, hanem beszélj, és ne hallgass! Én veled vagyok, senki sem fog hozzád nyúlni vagy ártani neked, mert sok emberem van ebben a városban’” (ApCsel 18,9-10). Ezt a jelenlétet kéri a pap köszöntése is: „Az Úr legyen veletek!” a liturgiában (vö. 2Tessz 3,16). Ezt a jelenlétet és szövetséget adja a legnagyobb szentség, az Eucharisztia. Ebben Krisztus önmagát adja nekünk. A sokat szenvedett Szent Pál szerint Isten hozzánk is eljön: „Különben, testvérek, örüljetek, tökéletesedjetek, buzdítsátok egymást, éljetek egyetértésben és békében! Akkor veletek lesz a szeretet és a béke Istene” (2Kor 13,11).
    A Szent Máté szerinti evangélium befejező sorai Jézus ígéretét tartalmazzák: „Én veletek vagyok mindennap, a világ végéig” (Mt 28,20). Ezt a jelenlétet ajánlja fel az Úr minden hívőnek karácsonykor és utána is: „az ajtóban állok és kopogok” (Jel 3,20). Isten nem a nekünk nem tetsző körülményeket akarja megváltoztatni, hanem inkább a szemünket felnyitni, mert Ő éppen abban az eseményben jön el, amit kapunk. Híveinknek kívánok boldog karácsonyt, amelyben felfedezzük Isten jelenlétét!
Béla atya