2013. FEBRUÁR

Lelkipásztori Üzenet: Nagyböjt 2013
Kiko Argüello: Jézus megkeresztelkedése

Idén viszonylag korán, február 13-án kezdődik a szent 40 nap, itt az ideje tehát a húsvétra való előkészületnek. A fenti ikon, Jézus Krisztus és saját keresztségünk titkának feltárása által, ebben segít minket.
A kép középső sávjában Jézus, a Jordán vize és a Szentlélek, galamb alakjában látható: pontosan ezek a mi nagyböjti előkészületünk központi elemei is. Hasonlóvá válni Krisztushoz a vízből és Szentlélekből való újjászületés által (vö. Jn 3,5). Jézus (az Ember) szinte meztelenül van a víz alatt, védelem nélkül, kiszolgáltatottan, mondjuk a halál állapotában, mégis a Lélektől kap isteni életet. A keresztség eredeti jelentése elmerülés, bemerítkezés, mely felidézi az üdvtörténet olyan nagy eseményeit, mint a vízözön (vö. Ter 6,7-8; 1Pét 3,18-22) és a Vörös-tengeren való átkelés (Kiv 14,16-17; 1Kor 10,1-2). A Lélek elfogadásához szükséges előfeltétel az önkiüresítés, melynek eszközei lehetnek a böjt, az imádság és az alamizsna. Jézus Krisztus „kiüresítette magát, szolgai alakot öltött, és hasonló lett az emberekhez. „Megalázta magát és engedelmeskedett mindhalálig, mégpedig a kereszthalálig” (Fil 2,7-8).
A nagyböjt egy alapvető kérdést állít mindannyiunk elé: Ki vagyok én? Ha elveszik a ruhámat (lakás, pénz, autó, stb.), mi marad belőlem? Ha kiderül, hogy halálos beteg vagyok, ér még valamit az életem? Ha a házastársam megcsal, és a barátaim elárulnak, kihez fordulhatok? Valami hasonló megtisztulást és kiüresedést élhetett át Saul is a damaszkuszi úton: a magabiztos, talán lovon ülő farizeus leesett a földre, „Úgy vezették be Damaszkuszba, kézen fogva. Három napig nem látott, nem evett és nem ivott” (ApCsel 9,8-9).
A bűnbánatot, a lényegre való összpontosítást fejezi ki a kép bal oldala. Felül a teveszőrbe öltözött Keresztelő János, aki meggörnyedve már elkezdte a kisebbedést, és nemsokára életét is adja. Alul a fa a fejszével János szavát idézi: „Teremjétek a bűnbánat méltó gyümölcsét!....A fejsze már a fák gyökerén van: „Kivágnak és tűzre vetnek minden fát, amely nem terem jó gyümölcsöt” (vö. Mt 3,1-12).
A kép jobb oldalán négy angyal várja a vízből kilépő Jézust, kezükben ruhája. Eszünkbe juthat a pusztában való megkísértés: „Negyven napig kinn maradt a pusztában, közben megkísértette a sátán. Vadállatokkal volt együtt, de angyalok szolgáltak neki” (Mk 1,13). Aki önként megy a halálba, azt angyalok öltöztetik dicsőségbe. „Jézus jordáni keresztsége előre jelzi és előkészíti ’a halálban’ történő keresztségét (Lk 12,50; Mk 10,38). Nyilvános élete így két keresztség közé esik. Ezt akarja kifejezni János evangélista is, amikor elmondja, hogy Jézus átvert oldalából víz és vér folyt (Jn 19,34-35), és azt állítja, hogy benső egység van a Lélek, a víz és a vér között (1Jn 5,6-8).” (Biblikus Teológiai Szótár 752.) A Lélekben való új élet elválaszthatatlanul összekapcsolódik a víz és a vér által jelképezett születéssel és halállal. „Vagy nem tudjátok, hogy akik Krisztus Jézusban megkeresztelkedtünk, az ő halálában keresztelkedtünk meg? … Ne adjátok át tagjaitokat a bűnnek a gonoszság eszközeként, hanem mint a halálból életre keltek, adjátok magatokat Isten szolgálatára, tagjaitokat meg az igazság eszközéül szenteljétek az Istennek” (Róm 6,3.13).
Idén is lesz lehetőség a közösségi húsvéti előkészületre. Hívom a híveket templomunkba február 13-án vagy 17-én hamvazásra, a Nagyböjt péntekjein keresztútjárásra, a Nagyhét elején háromnapos lelkigyakorlatra, melyet Kiss-Maly László, dorogi esperes plébános atya fog tartani az esti szentmise keretében, Nagycsütörtökön a Szent István Bazilikába krizmaszentelési misére. „Emlékezz ember, hogy por vagy és porrá leszel!”
Béla atya