2013. ÁPRILIS

Olvasói levél: A Concerto Budapest farsangi hangversenye templomunkban

Egy hozzám hasonló laikusnak bizony nem sokat árult el a hír: február 3-án, vasárnap este a misét követően a Concerto Budapest tolmácsolásában meghallgathatjuk Franz Schubert F-dúr oktettjét.
Bár szeretem a zenét, lehetőleg minden hangversenyre elmegyek, amelyet templomunkban rendeznek, de aznap már ez bizony eredetileg nem szerepelt a terveim között. A fél 11-kor kezdődő ünnepi "nagymisén" a hagyományokhoz híven ugyanis olyan művészek tiszteltek meg minket, akik hangjukkal örvendeztetik meg az embereket, és hivatásuk az is, hogy a "tiszta hang"-ot őrizzék, adják át. Így ez a délelőtt lehetőséget adott, hogy méltóan emlékezzünk Szent Balázs püspök vértanúra, fáradtan, mégis lélekben megerősödve térhettünk haza.
Lajos atya gyakran figyelmeztetett minket arra, hogy az élet minden területén hallgassunk egy igazolt "szavahihető szaktekintélyre" (röviden szaszára). Ezt tettem, amikor fáradtságom és eredeti terveim ellenére elmentem az esti hangversenyre is. Hiszen aki hívott, velem ellentétben nemcsak egyszerű zeneélvező, hanem zeneértő muzsikus. Nem lehetek elég hálás azért az élményért, amit így végső soron Neki, az ő biztatásának köszönhetek!
Pedig nem voltak túlzott elvárásaim. Azt képzeltem, Schubert, a Dalköltő kellemes kis darabját fogom hallani, amolyan hangulatos, családias kamaramuzsikálást, amely azonban mély nyomokat nem hagy a laikus hallgatókban. A darab címéből is csupán azt fejtettem meg, nyolc muzsikus fog játszani. (Ez az egy dolog volt csak, amiben igazam lett.) A zene és a művészi előadás azonban rögtön az első hangoktól kezdve lehetetlenné tette, hogy csak a fejemben kavargó gondolatok aláfestő zenéjének, háttérzenéjének tekintsem. A magával ragadó varázslat pedig végig fogva tartott. Figyelmem nem lankadhatott, hiszen annyi ötlet, annyi játékosság áradt a zenéből, hogy már értettem, miért ezt a darabot választották farsangi hangversenyüknek. Az azonban még egy ideig rejtély volt számomra, miért nem ismertebb ez a remek zenemű. Idővel azonban, ahogy egyik tétel a másikat követte, melyekben nemcsak mindig valami új "meglepetés"-ben volt részünk, hanem a zenészek virtuóz játékában, megértettem - nyolc ilyen muzsikus nem terem minden bokorban. Nem csoda, hogy a hat tétel hallgatása során többen annyira az élmény hatása alá kerültek, hogy egy-egy részt követően tapsukkal fejezték ki érzéseiket, nem tudták megvárni a mű végét.
A lenyűgöző előadásnak a legcsodálatosabb hallgatója egy három év körüli kisgyermek volt, aki fiatal édesanyjával együtt végig kitartott, derűs figyelemmel, csendben ült. Csak kétszer változtattak helyet tapintatosan, hogy a kicsi minél jobban láthassa a zenészeket, a hangszereket. A koncert végén a templom előterében a felnőttek nem győzték őt is dicsérni. A beszélgetés közben kiderült, a fekete nagybőgő tetszett neki a legjobban. ("Ha nem lesztek olyanok, mint ez a gyermek...")
Észrevétlenül, de nem nyomtalanul telt el ez a másfél óra. Megtanultuk a darab nevét, nem felejtjük a Concerto Budapest művészeit, az élményt, amit jelentett nekünk ez a hangverseny - és persze a kisgyermeket sem.
Szavakkal nem is tudjuk méltón kifejezni hálánkat mindazoknak, akiknek ezt az estét köszönhetjük!
Kovács Zsuzsa