2013. ADVENT

Új freskóink

Kedves Híveink!

Az elmúlt 20 év alatt teljesen felújítottuk a templomot és a plébániát kívülről, belülről egyaránt. A templom belső festés-restaurálásánál két szekkó maradt ki. Nehezen tudtuk eldönteni a sorsukat, a régi képek restaurálása vagy új szekkókat festessünk. A szakmai vizsgálatoknál kiderült, hogy nagyon költséges lenne a restaurálás és akkor sem több száz évre sikerülne felújítani. Így, maradt az új képek festésének lehetősége.
A templom képeinek előzményei:
1933-ban kezdték el a templomban Krisztus életét, és kínszenvedését megörökítő jelenetek festését. A képeket Muzsinszki Nagy Endre festőművész 3 év alatt festette, aki a Getsemani kert (Jeruzsálem) Agónia bazilikájának nagy főoltárképét is festette.
A maga nemében páratlan szépségű művészi alkotásokból 9 év múlva szinte minden megsemmisült. A második világháború és a forradalom nyomán templomunk igen nagy károkat szenvedett.
1958-ban elkezdték a gyűjtést az újabb festésre és a munkálatokra. Sajnos több kép helyére nem készült új. A témájuk is teljesen más lett. A Kánai menyegző, a Kenyérszaporítás és a Golgota. A festés technikája sajnos nem volt olyan, ami hosszabb időt kibírt volna, ezért a 90-es években restaurálni kellett. A szentély képeit, a falak dísz festését és a Kánai menyegzőt sikerült újjávarázsolni. Viszont a Kenyérszaporítás és a Golgota még mindig sérült, tönkre ment állapotban van.  Ezeket szeretnénk még a templom teljes felújításához méltó állapotba hozatni.

A Kenyérszaporítás helyére az Utolsóvacsora kép kerülne. Azért került a választás erre a témára, mert a szentély egyik oldalán a Kánai mennyegző van, Jézus első csodája, amikor a vizet borrá változtatta. A másik oldalon az Utolsó vacsora, Jézus  utolsó földi csodája kerül, amikor a bort vérré változtatta.  A Golgota témája maradna, csak új alkotás készülne. A templom oldalsó bejárata feletti részre, szeretnénk ismét, mint az 1933-as festéskor egy szekkót festetni. Témája: Feltámadás és a Szentlélek eljövetele lenne.

A kivitelezés pannó-festés technikával történne, ez nemcsak a freskó /vagy szekkó/ festést pótolja, de a téma csodálatos nagyszerűségét is jobban ábrázolhatóvá teszi. A festmények molinóvászon hordozón lennének, amelyeket vakkeretre feszítünk, ez biztosítja, hogy az alatta lévő fal lélegezzen. A már tönkrement régi képi felületek és ezek hordozói egy speciális eljárással stabilizálva és konzerválva lennének.
A képeket Mester Béla festőművész készíti, az Utolsó vacsora pannó-képet a jövő héten szállítják a templomba és így elkezdődnek a helyszíni munkák. Karácsonyra szeretnénk, ha elkészülne.
Ennek megvalósításához az anyagi hátteret az Emberi Erőforrások Minisztériumától kaptuk.
Szeretnénk, hogy ismét olyan legyen a templomunk, amilyet Fábián Gáspár építész és Farda Adolf templomunk első plébánosa 1930-ban megálmodott.