2013. ADVENT

Angyalok ajándéka

Az templomunk római zarándokútjának egyik fénypontja a loretói Santa Casa megtekintése volt. A visszaemlékezésekben mindenki nagy lelkesedéssel mesélt a Szent Szűz názáreti házáról, melyet a legenda szerint az „angyalok repítették” át Loretóba. Nyáron egy hetet pihentünk a családommal Riminiben, ami 100 km-re van Loretótól, s az egyik nap délután elmentünk, s meglátogattuk a híres kegyhelyet. A bazilikában a legnagyobb meglepetésünkre magyar nyelvű leírást találtunk (Ruppert atya fordításában), ami megkönnyítette a Szent Ház történetének megértését. Felvetődik a kérdés, hogy miért advent idején írunk egy nyári emlékről. A válasz nagyon egyszerű: az angyalok 1294. december 10-én „szállították át” a Szent Házat az adriai tenger partra. Kérem adventi meglepetésként fogadják szeretettel a Szent Ház igaz történetét. Forrásként a Santa Casa bazilika útmutatóját használjuk.

„A loretói Szent Ház a Szűzanya első igazi nemzetközi kegyhelye, évszázadok óta a keresztény Mária-kultusz lüktető szíve.”(II. János Pál)
A loretói szentélyben valóban Szűz Mária názáreti házát találjuk meg. Így tartja ezt az ősrégi hagyomány, de megerősítik ezt a tényt az újabb történelmi és régészeti kutatási eredmények is. Szűz Mária názáreti háza két részből állt. Az egyik egy sziklába vájt barlang volt, amelyet mai napig is tisztelnek a názereti Angyali Üdvözlet bazilikában a másik egy eléje épített ház.
A hagyomány szerint 1291-ben, amikor a keresztes lovagokat végleg kiűzték Palesztínából, Szűz Mária házának első részét „az angyalok átszállították” először az illir földön lévő Tersattoba (ma Horvátország), majd utóbb Loretóba (1294. december 10-én).
Az újabban előkerült adatok, a Názáretben végzett régészeti kutatások, a Szent Ház fundamentumának és altalajának több éves vizsgálata, a nyelvészeti. és ikonográfiai tanulmányok alapján egyre inkább beigazolódni látszik, hogy a Szent Ház köveit Angeli család kezdeményezésére (Angeli= angyalok) hajóval szállították át Loretóba.
Egy nem rég előkerült 1294 szeptemberéből származó dokumentum alapján megtudjuk, hogy Niceforus Angeli epiruszi despota lányának esküvőjére gazdag nászajándékot küldött, melynek részeként világosan kitűnnek „a mi Asszonyunk, az Isten Anyja Szűz Mária házából hozott megszentelt kövek.
A Szent Ház kövei között befalazva találtak öt vörös szövetből készült keresztet, olyanokat, amilyent nagy valószínűséggel azok a keresztes lovagok viseltek, akik a középkorban a szent helyeket, ereklyéket védelmezték. Előkerült ezenkívül egy strucctojás darabjai is, ami Palesztinában a megtestesülés jelképének számított.
A kövekből, melyekből a Szent Ház épült egyrészt megállapítható volt, hogy nem található Loretó környékén. A kövek és a ház megformálása is idegen a vidék hagyományától. Másrészt a Szent Ház és a názáreti barlang építésztechnikai összevetésből is kitűnik, hogy a két rész összetartozik és egymást kiegészítik. A hagyomány megerősítésében nagy jelentősége van egy nem rég befejezett kutatásnak, mely szerint a kövek megmunkálása (nabateus technika) igen elterjedt volt Galileában Jézus idejében. Rendkívül érdekesek, a Szent Ház kövein talált vésett, karcolt feliratok, amely egyértelműen zsidókeresztény eredetűek, melyek szinte csak Názáret környékén találhatók. A háznak három fala volt, mert a negyedik, keleti része ahol most az oltár áll, csatlakozott a barlanghoz. Az eredeti falak három méter magas, a boltíves mennyezete kezdetben az eredeti fából volt, de 1536-ban lebontották, s az újat helyi téglából rakták ki, hogy alkalmasabbá tegyék a hívők tiszteletére. A külső márványborítást II. Gyula rendelte meg 1507-ben. A jelenlegi libanoni cédrusból faragott Szűz Mária a kis Jézussal szobor 1921-ben készült, mert az eredeti XVI századból való alkotás, tűzvészben elveszett.
A loretói Szent Ház igazi ajándéka hívő zarándok számára, az hogy alkalmat ad és buzdít az imádságra, az elmélyedésre és elmélkedésre hitünk nagy titkairól: a megtestesülésről, a megváltásról és az üdvözülésről.

XXIII. János: „Az Ige megtestesülése a témája az egész világon a hívők sokasága által imádkozott „Úrangyalá”-nak. Ez a meghitt imádság ezen a helyen különös indítást ad a zarándokoknak, hogy elmélkedjenek az ég és a föld találkozásáról, amely a Megtestesülés és Megváltás célja volt.”
II.János Pál: „a Loretói szent ház nemcsak ereklye, hanem igen értékes ikon". Ez a kegyhely folytonosan emlékeztet hitünk igazságára, hogy Jézus Krisztus megtestesült. Rámutat azonban több keresztény értékre is, mint amilyen a megtestesülés elfogadása, a Szentlélek befogadása (Mária úgy fogadja, mint az élet ajándékozóját), a várakozás (Mária itt vár Jézus születésére), a családi templom fontossága (a Szentcsalád itt fogadja Istent, és itt nevel Isten fogadására), a munka megszentelése (a názáreti ház csöndjében, munkával töltött napokban készült az Úr a nyilvános működésére), és a megszentelt özvegység, amelyet Mária itt élt meg.
B. Miklós